2 zł 2012 - Polscy malarze XIX/XX...
2 zł 2012 - Polscy malarze XIX/XX...

2 zł 2012 - Polscy malarze XIX/XX wieku – Piotr Michałowski

W górnej części przy otoku półkoliście zapisane PIOTR MICHAŁOWSKI. Niżej wizerunek popiersia malarza. W prawej części fragment szkicu artysty pod tytułem  „Czwórka koni w zaprzęgu”, u dołu zapisane lata życia Piotra 1800-1855. Na awersie paleta malarska z pędzlami, obok niej godło państwowe - orzeł mający pod łapą znak mennicy MW, w której wybito monetę. Niżej nominał "2 zł", a wyżej napis RZECZPOSPOLITA POLSKA i rok 2012.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2012y842
Dostępny
6,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y842
Kraj
Polska
Rok wydania
2012
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
800 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-11-28
Data ostatniej emisji
2012-11-28
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Piotr Michałowski

Piotr Michałowski urodził 2 lipca 1800 w Krakowie w dobrze sytuowanej rodzinie. Dzięki temu zdobył wszechstronne wykształcenie i mógł podróżować. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Getyndze, gdzie zdobył wiedzę z przedmiotów ścisłych, humanistycznych i przyrodniczych. Bardzo wcześnie pobierał również lekcje malarstwa. W czasie powstania listopadowego, Michałowski pomagał prowadzić polską fabrykę amunicji, przez co musiał uciekać do Paryża. Tam uczył się malarstwa i anatomii pod okiem Nicolasa-Toussainta Charleta. Inspiracją były dla niego dzieła takich artystów, jak Rembrandt czy Diego Velázquez.

W trakcie życia nie zasłynął, jako artysta. Był jednak uznanym zarządcą majątków, działaczem społecznym, adwokatem. W roku 1848 ufundował Zakład Św. Józefa dla Osieroconych Chłopców w Krakowie. W latach 1853-1854 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Gospodarczo-Rolniczego Krakowskiego, działał w administracji miejskiej. Zmarł 9 czerwca 1855 roku w Krzyżtoporzycach, a jego dzieła zostały odkryte i uznane dopiero pod koniec XIX wieku. Zasłynął głównie ze swoich dzieł batalistycznych oraz świetnych obrazów koni. 

Autoportret Piotra Michałowskiego

Powiązane produkty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.