2 zł 1999 - Wejście Polski do NATO
2 zł 1999 - Wejście Polski do NATO

2 zł 1999 - Wejście Polski do NATO

1 marca 1999 roku Polska dołączyła do NATO - Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z okazji tak ważnego wydarzenia została wyemitowana moneta okolicznościowa. Na rewersie widać napis NATO na tle globusa i 2 żołnierzy opuszczających pokład samolotu wojskowego. Na awersie centralnie orzeł biały ze znakiem mennicy pod pazurami. Po jego bokach rozdzielony rok emisji 1999, u dołu nominał "zł 2 zł", a u góry nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_1999y357
Obecnie brak na stanie
34,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y357
Kraj
Polska
Rok wydania
1999
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
450 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1999-06-23
Data ostatniej emisji
1999-06-23
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Wejście Polski do NATO

NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization). Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego to międzyrządowy sojusz wojskowy z 4 kwietnia 1949 roku zawarty między 28 krajami europejskimi i 2 z Ameryki Północnej. Pierwotnie było w nim tylko 12 państw. Dodatkowe 20 krajów uczestniczy w natowskim programie Partnerstwa dla Pokoju, a 15 kolejnych aktywnie współpracuje.

Organizacja stanowi system bezpieczeństwa zbiorowego, w którym niezależne państwa członkowskie zgadzają się na wzajemną obronę w odpowiedzi na atak jakiejkolwiek strony zewnętrznej. Kwatera główna NATO znajduje się w Brukseli w Belgii, natomiast kwatera główna Sojuszniczych Dowództw Operacyjnych w pobliżu Mons w tym samym kraju.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest organem, który określa ogólne cele strategiczne dla organizacji i spotyka się 2 razy do roku. Współdziała bezpośrednio ze strukturami parlamentarnymi rządów narodowych państw członkowskich, które wybierają swoich ambasadorów przy NATO. 

Flaga NATO

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.