• -15%
Awers monety 2 zł 2010 Polscy podróżnicy i badacze – Benedykt Dybowski
Rewers monety 2 zł 2010 Polscy podróżnicy i badacze – Benedykt Dybowski

2 zł 2010 - Polscy podróżnicy i badacze – Benedykt Dybowski

Główny motyw rewersu to wizerunek przyrodnika i podróżnika Benedykta Dybowskiego. W lewej części jego lata życia w 2 liniach 1833-1930. W prawej półkoliście imię i nazwisko. Na awersie w części górnej nazwa państwa emitującego RZECZPOSPOLITA POLSKA. Poniżej jego godło, które dzieli rok emisji 2010 na 2 części. Pod łapą orła znak mennicy MW. W dolnej części nominał "zł 2 zł".

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2010y742
Dostępny
5,53 zł 6,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 5,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Polscy podróżnicy i badacze – Benedykt Dybowski

Benedykt Dybowski urodził się w Adamarynie (aktualnie Dubrowa na Białorusi) 12 maja 1833 roku. Studiował na Uniwersytecie Dorpackim na terenie dzisiejszej Estonii, który obecnie jest Uniwersytetem w Tartu, a następnie na Uniwersytecie Wrocławskim. Kierunkami, które wybrał były przyroda i medycyna. Po ich ukończeniu powziął się również edukacji w Berlinie w zakresie paleontologii, botaniki i poszerzeniu wiedzy medycznej. W mieście tym uzyskał również tytuł doktora i przedstawił pracę dotyczącą odkrycia przez niego nowego gatunku skorupiaka – zadychry. Powrócił do Dorpatu i tam dzięki swojej publikacji odnośnie ryb, zaczął zdobywać coraz większe uznanie i szacunek.

Był patriotą, działał w konspiracji, przez co przez pewien czas przebywał w więzieniu. Przez swoje polityczne zaangażowanie, nie mógł objąć katedry zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został adiunktem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jednak poprzez przygotowania do powstania styczniowego, nie zagrzał tam długo miejsca. Ponownie został aresztowany i tym razem skazany na śmierć, co ostatecznie zmieniono na zesłanie na Syberię, gdzie dalej działał aktywnie, jako badacz. Odkrył wiele gatunków, ogromną ilość opisał. Hodował również zwierzęta i uprawiał roślinność. Miał ogromny wkład dla badań nad florą i fauną. Zmarł 30 stycznia 1930 roku we Lwowie.

Benedykt Dybowski

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y742
Kraj
Polska
Rok wydania
2010
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 200 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2010-10-13
Data ostatniej emisji
2010-10-13
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.