• -15%
Awers monety 2 zł 2010 Miasta w Polsce – Trzemeszno
Rewers monety 2 zł 2010 Miasta w Polsce – Trzemeszno

2 zł 2010 - Miasta w Polsce – Trzemeszno

Głównym motywem rewersu jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Trzemesznie. Nad nią nazwa miejscowości. Z lewej kolumna z kościoła romańskiego, który był przed Bazyliką. Na awersie godło RP, pod jego łapą znak mennicy MW. Orzeł dzieli rok emisji monety 2010 na 2 części. Pod zwierzęciem nominał "zł 2 zł", nad nim nazwa państwa emitującego RZECZPOSPOLITA POLSKA. 

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2010y752
Dostępny
5,10 zł 6,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 4,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Miasta w Polsce – Trzemeszno

Trzemeszno to małe miasto położone w Wielkopolsce. Jedną z najpopularniejszych teorii jest, że jego nazwa pochodzi od różowatej rośliny, zwanej czeremchą, która obficie występowała nad Jeziorem Popielewskim, leżącym w okolicy. Aktualnie trudno jeszcze ustalić dokładną datę powstania miasta, gdyż informacje potrafiły się zmieniać, a nawet zdarzył się falsyfikat z XIII wieku. Prawdopodobnie klasztor kanoników regularnych św. Augustyna i początek miasta, można datować na pierwszą połowę XII wieku, być może lata 1134-1138. Fundatorem był Bolesław Krzywousty, a po jego śmierci jego żona Salomea z Bergu i książęta. 

Pierwszych zakonników sprowadzono prawdopodobnie ze Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a pierwszy kościół nazwany był na cześć Świętego Wojciecha. Aktualnie znajdują się w nim jego relikwie. Co ciekawe druga nazwa, Pod Wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, zaznaczona jest tylko w jednym dokumencie. Pierwotnie świątynia była w stylu romańskim, następnie odnowiona w stylu gotyckim. Ucierpiała podczas II wojny światowej i była odbudowywany. Aktualnie jest to barokowa budowla z elementami gotyki i stylu romańskiego.

Herb Trzemeszna

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y752
Kraj
Polska
Rok wydania
2010
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2010-07-29
Data ostatniej emisji
2010-07-29
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.