• -15%
Awers monety 2 zł 2012 Polskie okręty: Okręt podwodny „Orzeł”
Rewers monety 2 zł 2012 Polskie okręty: Okręt podwodny „Orzeł”

2 zł 2012 - Polskie okręty: Okręt podwodny „Orzeł”

Na rewersie widnieje statek podwodny 'ORZEŁ". Nad nim jego nazwa. W górnej części półkolisty napis "OKRĘT PODWODNY". Na awersie od góry nazwa państwa emitującego monetę RZECZPOSPOLITA POLSKA. Niżej jego godło - orzeł biały, który pod łapą ma znak mennicy MW i rozdziela rok emisji 2012 na dwie części. U dołu nominał "zł 2 zł".

PL1_2012y837
Obecnie brak na stanie
6,38 zł 7,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 6,60 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Polskie okręty: Okręt podwodny „Orzeł”

ORP Orzeł był głównym okrętem podwodnym swojej klasy, służącym w Polskiej Marynarce Wojennej. Jego budowa została zlecona 14 sierpnia 1936 roku holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen. Zwodowano go 15 stycznia 1938 roku, a pełnić swoją rolę rozpoczął 2 lutego 1939 roku. Na ówczesne czasy był dość nowoczesny i sporych rozmiarów. Miał długość 84 metrów, szerokość 6,7 metra, jego wyporność wynosiła 1110 ton bez zanurzenia i 1473 tony podczas niego. Odpowiednio osiągał prędkości 19,44 węzła i 8,9 węzła.

Okręt znany jest z tzw. incydentu estońskiego. Został internowany wraz z załogą w tym kraju, co ostatecznie skończyło się ucieczką. Orzeł uciekł z Tallina z dwoma estońskimi strażnikami na pokładzie jako zakładnikami. Estońska i niemiecka prasa informująca o sprawie twierdziła, że dwóch schwytanych strażników zaginęło. Kapitan Grudziński wysadził ich jednak na ląd w Szwecji, zapewniając im odzież, pieniądze i żywność na czas bezpiecznego powrotu do ojczyzny. Ucieczka została wykorzystana przez Związek Radziecki i Niemcy, do zakwestionowania neutralności Estonii. 8 czerwca 1940 okręt podwodny został oficjalnie uznany za zaginiony. Do tej pory nie wiadomo co się z nim stało, najpowszechniejszą wersją jest jednak to, ze trafił na minę

ORP Orzeł

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y837
Kraj
Polska
Rok wydania
2012
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
800 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-08-14
Data ostatniej emisji
2012-08-14
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.