• -12%
Awers monety 2 zł 2012 Polskie okręty: Niszczyciel „Błyskawica”
Rewers monety 2 zł 2012 Polskie okręty: Niszczyciel „Błyskawica”

2 zł 2012 - Polskie okręty: Niszczyciel „Błyskawica”

Na rewersie okręt ORP "Błyskawica". Pod nim na wodzie Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari, którym został uhonorowany. Na niebie tematyczne napisy 'NISZCZYCIEL BŁYSKAWICA". Na awersie w jego centralnej części godło RP orzeł biały, który pod łapą ma znak mennicy MW. Dzieli również rok emisji monety 2012 na 2 części. Pod nim nominał zapisany jako "zł 2 zł", nad nim pełna nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_2012y820
Obecnie brak na stanie
7,48 zł 8,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 8,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Polskie okręty: Niszczyciel „Błyskawica”

ORP „Błyskawica” (H34) jest niszczycielem wyprodukowanym dla polskiej Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii w stoczni J. Samuel White w Cowes. Drugi okręt tego typu „Grom”, został zatopiony podczas II wojny światowej w 1940 roku. Budowę oficjalnie rozpoczęto 17 lipca 1935 roku, a nazwy zostały im nadane przez Ministra Spraw Wojskowych 14 maja 1936 roku. „Błyskawica” ma 114 metrów długości, 11,26 metra szerokości, wyporność 2144 ton normalną, przy niej średnie zanurzenie 3,3 metra. Jej prędkość mogła osiągać 39,6 węzła. 

Okręt służył w Polskiej Marynarce Wojennej podczas II wojny światowej. Jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP, został odznaczony w 1987 roku najwyższym odznaczeniem wojskowym Polski –Złotym Krzyżem Virtuti Militari, a w 2012 roku medalem „Pro Memoria”. 9 sierpnia 1967 roku na niszczycielu doszło do wypadku podczas ćwiczeń. W jednej z jego kotłowni pękła rura parowa pod wysokim ciśnieniem zabijając siedmiu marynarzy. Nie opłacało się dokonywać napraw, statek znalazł się w Świnioujściu, gdzie pełnił rolę obrony przeciwlotniczej. Aktualnie „Błyskawica” zachowana jest jako statek-muzeum w Gdyni i jest najstarszym istniejącym niszczycielem na świecie. Błyskawica cumuje obok „Daru Pomorza”.

ORP "Błyskawica" w 1937 roku, w trakcie ostatnich prac

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y820
Kraj
Polska
Rok wydania
2012
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
800 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-04-26
Data ostatniej emisji
2012-04-26
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.