Awers monety 2 zł 1996 Zwierzęta świata: Jeż łac. Erinaceus europaeus
Rewers monety 2 zł 1996 Zwierzęta świata: Jeż łac. Erinaceus europaeus

2 zł 1996 - Zwierzęta świata: Jeż (łac. Erinaceus europaeus)

W 1996 roku postanowiono kontynuować serię zwierząt na monetach polskich. Wybór padł na jeża, którego uwieczniono na rewersie. Nad nim widnieje napis "JEŻ-ERINACEUS EUROPAEUS". Na awersie znajduje się symbolika emitenta czyli Rzeczypospolitej Polskiej, jej godło, oznaczenie nominału w zapisie "zł 2 zł", rok emisji 1996, znak mennicy. Z lewej i prawej flagi Polski.

PL1_1996y311
Obecnie brak na stanie
0,00 zł


Jeż (łac. Erinaceus europaeus)

Jeż zachodni to gatunek małego ssaka z rodziny jeżowatych. Jego cechą charakterystyczną są kolce, które powstały na bazie przekształconych włosów. W początkowym okresie życia są one miękkie i ukryte pod skórą i twardnieją z czasem, stając się mechanizmem obronnym zwierzęcia - zwija się w kulkę wystawiając je. Jeże zachodnie mają brązowe umaszczenie podbrzusza. Mają na tyle ostre zęby, że bez problemu żywią się dżdżownicami, a nawet wężami. 

Zamieszkują lasy z dużym prześwitem drzew i bogatym podszyciem. Jednak można spotkać je nawet w miastach. Niestety, niektóre wędrują na drogi, po których poruszają się pojazdy i należy uważać, żeby ich nie rozjechać. Są aktywne nocami, zdolne do hibernacji zimą i przygotowują się do tego, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Podczas snu ich metabolizm spada, a ciało osiąga temperaturę około 5-6 stopni.

Ich optymalna temperatura ciała to 35-37 stopni Celsjusza. Gdy budzą się na wiosnę wyruszają na żer, aby nadrobić utraconą podczas hibernacji masę. W tym celu potrafią przejść wiele kilometrów. Przeciętna waga tych zwierząt to 1 kilogram. Wzrasta w sezonie jesiennym do około 1,9 kilograma, gdy jeże magazynują tłuszcz na zimę.

Jeż

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y311
Kraj
Polska
Rok wydania
1996
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
300 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1996-07-15
Data ostatniej emisji
1996-07-15
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.