Awers monety 2 zł 1996 Poczet królów i książąt polskich: Zygmunt II August 1548 1572
Rewers monety 2 zł 1996 Poczet królów i książąt polskich: Zygmunt II August 1548 1572

2 zł 1996 - Poczet królów i książąt polskich: Zygmunt II August (1548 - 1572)

Zygmunt II August był ostatnim z rodu Jagiellończyków. Za jego zasługi i stworzenie Unii Lubelskiej został uhonorowany uwiecznieniem na rewersie jednej z monet emitowanych w 1996 roku. Z drugiej strony na awersie umieszczono symbole Rzeczypospolitej Polskiej. Godło, pod nim oznaczenie mennicze i nominał "zł 2 zł". Nad nim pełna nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA. Po bokach rozdzielony rok emisji 1996.

PL1_1996y306
Obecnie brak na stanie
0,00 zł


Poczet królów i książąt polskich: Zygmunt II August (1548 - 1572)

Zygmunt II August był synem Bony Sforzy i Zygmunta Starego. Urodził się 1 sierpnia 1520 roku w Krakowie. Był jedynym prawowitym dzieckiem tej pary z prawem do tronu. Od 1529 roku przebywał na Litwie, gdzie pełnił obowiązki wielkiego księcia Litwy. Rok później został koronowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Jana Łaskiego. Stało się to jeszcze za życia poprzedniego władcy, co określa się mianem Vivente rege.

13 lat później ożenił się z Elżbietą Habsburżanką, arcyksiężniczką austriacką. Niestety, kobieta cierpiała na epilepsję co bardzo negatywnie przekładało się na stosunki między parą. Zmarła 2 lata później, a król wszedł w związek małżeński ponownie tym razem z Barbarą Radziwiłłówną. Zrobił to potajemnie, co po pewnym czasie zostało wykryte i uznane za mezalians, jednak została koronowana na królową Polski. I jej nie było dane długo pożyć i zmarła w 1551 roku.

Władca ożenił się po raz trzeci kilka lat po śmierci poprzedniej żony. Wybranką była młodsza siostra pierwszej, Katarzyna. I to małżeństwo nie zaowocowało potomstwem. Z tego powodu linia Jagiellończyków zakończyła się właśnie na Zygmuncie II Auguście, który zmarł w wieku 52 lat 7 lipca 1572 w Knyszynie.

Do najważniejszych osiągnieć tego króla należy zjednoczenie Korony Królestwa Polskiego i i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Stało się to za sprawą Unii Lubelskiej czyli porozumienia zawartego 1 lipca 1569 roku i ratyfikowanego trzy dni później.

Zygmunt II August

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y306
Kraj
Polska
Rok wydania
1996
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
300 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1996-05-27
Data ostatniej emisji
1996-05-27
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.