• -12%
Rewers monety 2 euro 2019 100lecie fińskiej konstytucji
Awers monety 2 euro 2019 100lecie fińskiej konstytucji

2 euro 2019 100-lecie fińskiej konstytucji

Konstytucje należą do najważniejszych aktów prawnych państw. W Finlandii powstała ona w 1919 roku i w setną rocznicę tego wydarzenia wyemitowano okolicznościowe monety o nominale 2 euro. Projekt stworzył Dario Vidal i przedstawia on trzy okrągłe pola, które są połączone w środku. Te trzy pola reprezentują trias politica, podział władzy na trzy różne gałęzie: władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Z lewej rok emisji 2019, na dole znak mennicy i kod państwa Finlandii.

FI2_2019km293
Obecnie brak na stanie
99,00 zł 112,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 112,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


100-lecie fińskiej konstytucji

Konstytucja Finlandii (fiński: Suomen perustuslaki, szwedzki: Finlands grundlag ) jest najwyższym źródłem prawa w tym kraju. Definiuje podstaw, struktury i organizację rządu, relacje między różnymi organami konstytucyjnymi oraz określa podstawowe prawa obywateli Finlandii i innych osób z nią związanych (choćby przebywających na jej terenie). Została uchwalona 1919 roku.

Przed uchwaleniem fińskie przepisy konstytucyjne były podzielone na cztery odrębne ustawy, z których wszystkie miały status konstytucyjny: Ustawa Konstytucyjna z 1919 roku (fiński: Suomen hallitusmuoto), Akt Parlamentarny z 1928 roku (fiński: valtiopäiväjärjestys), ustawa o odpowiedzialności ministerialnej z 1922 roku (fiński krótki tytuł: ministerivastuulaki ) i ustawy o Sądzie Najwyższym impeachmentu z 1922 roku (fiński: laki valtakunnanoikeudesta). Wszystkie te statuty zostały połączone w jedną konstytucję i uchylone wraz z jej uchwaleniem. 

Pierwszy jej rozdział dotyczy podstawowych postanowień: potwierdza status Finlandii jako niepodległej Republiki, zapewnia o nienaruszalności godności ludzkiej i praw jednostki oraz suwerenności narodu fińskiego.  Postanowienia dotyczące praw konstytucyjnych ściśle odzwierciedlają europejską konwencję praw człowieka w tym prawa edukacyjne, społeczne i gospodarcze oraz wolności polityczne. Międzynarodowe zobowiązania Finlandii w zakresie praw człowieka są ustanowione jako najwyższa norma prawna prawa, nawet ponad konstytucją.

 

Flaga Finlandii

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km293
Kraj
Finlandia
Rok wydania
2019
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Fińska, Vantaa, Finlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2019-10-31
Data ostatniej emisji
2019-10-31
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.