• -15%
Awers monety 2 euro 2012 Setna rocznica urodzin Abbé Pierre
Rewers monety 2 euro 2012 Setna rocznica urodzin Abbé Pierre

2 euro 2012 Setna rocznica urodzin Abbé Pierre

Henri Grouès, znany jako Abbé Pierre był francuskim zakonnikiem i księdzem katolickim, który pomagał ubogim i potrzebującym. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Legii Honorowej. Z tego powodu jego wizerunek został umieszczony na okolicznościowej, francuskiej monecie euro w 2012 roku. Nad postacią półkoliste napisy „Centenaire de la naissance de l’abbé Pierre” ("Setna rocznica urodzin abbé Pierre'a"), z lewej kod Francji, z prawej znak mennicy, grawera i rok emisji 2012.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
FR2_2012km1894
Dostępny
29,33 zł 34,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 28,70 zł

Wyświetl historię cen produktu

Setna rocznica urodzin Abbé Pierre

Abbé Pierre urodził się jako Henri Marie Joseph Grouès 5 sierpnia 1912 roku w Lyonie we Francji. Pochodził z bogatej, katolickiej rodziny, która zajmowała się handlem jedwabiem. Gdy miał dwanaście lat, spotkał François Chabbey i po raz pierwszy udał się z ojcem do bractwa „ Hospitaliers veilleurs ”, w którym członkowie klasy średniej pomagali biednym, świadcząc usługi fryzjerskie. Najpierw został skautem, a w wieku 16 lat podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu. Na realizację swojego planu musiał poczekać do ukończeniu 17 i pół roku życia. W 1931 Grouès wstąpił do Zakonu Kapucynów, wspólnoty wyodrębnionej z zakonu Franciszkanów. Zrzekł się należnego mu w przyszłości spadku, a ówczesny posiadany majątek przekazał na cele charytatywne.

Aktywnie działał i pomagał ludziom w czasie II Wojny Światowej. Jego pseudonim pochodzi z czasów współdziałań z francuskim ruchem oporu, kiedy działał pod kilkoma różnymi nazwiskami. Pomagał Żydom i prześladowanym politycznie w ucieczkach do Szwajcarii. Pomógł ludziom unikać wzięcia do nazistowskiego programu pracy przymusowej. Był dwukrotnie aresztowany za swoje działania. Stał się ważną postacią i symbolem francuskiego ruchu oporu. Po wojnie przez, jakiś czas udzielał się politycznie, by później powrócić do swojej pasji – pomocy ubogim. 

Zainwestował w podupadły dom pod Paryżem w zamożnej dzielnicy Neuilly-Plaisance. Zadziwiając sąsiadów, ksiądz zaczął sam naprawiać dach, a w końcu i cały dom. Stworzył tam pierwszą siedzibę organizacji charytatywnej Emmaüs (Emaus). Abbé Pierre przez wiele lat był najpopularniejszą postacią we Francji, choć w 2003 roku wyprzedził go Zinedine Zidane. W 2005 roku Abbé Pierre zajął trzecie miejsce w plebiscycie telewizyjnym Le Plus Grand Français (Największy Francuz). Otrzymał wiele odznaczeń, jego działania były uznawane na całym świecie. Pierre pracował aktywnie aż do śmierci 22 stycznia 2007 roku, w szpitalu wojskowym Val-de-Grâce w Paryżu, która nastąpiła po infekcji płuc. Miał 94 lata. 

Logo Emaus - organizacji charytatywnej założonej przez Abbé Pierre'a

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km1894
Kraj
Francja
Rok wydania
2012
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Paryska, Paryż, Francja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 020 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-07-13
Data ostatniej emisji
2012-07-13
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.