• -15%
Awers monety 2 euro 2020 Auksztota
Rewers monety 2 euro 2020 Auksztota

2 euro 2020 Auksztota

Auksztota należy do historycznych regionów Litwy. Jej obszar to północno-wschodnia część kraju. W 2020 roku została wyemitowana okolicznościowa moneta z herbem wspomnianego regionu na awersie autorstwa Rolandasa Rimkūnas. Nad nim nazwa emitenta LIETUVA (LITWA) i rok emisji 2018. Na dole „AUKŠTAITIJA” ("AUKSZTOTA").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2020km257
Ostatnie sztuki w magazynie
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Auksztota

Litwa pod względem historycznym dzieli się na 5 regionów. W jej północno-wschodniej części położona jest Auksztota (po litewsku Aukštaitija). Obejmuje również niewielką część Łotwy i Białorusi. W wolnym tłumaczeniu nazwa ta oznacza „kraj górny”. W języku litewskim występują 2 dialekty i jednym z nich jest auksztocki (drugi to żmudzki). Flaga i herb regionu zostały zaprojektowane przez przez Rolandasa Rimkūnasa i zatwierdzone 5 lipca 2006 roku. Auksztota to bardzo malownicza część Litwy. 

Jej największym miastem jest Poniewież, który ma około 100 000 mieszkańców i zajmuje obszar 52 kilometrów kwadratowych (5 miasto pod względem wielkości na Litwie). Leży nad rzeką Niewiażą i jest jednym z najmłodszych miast w kraju. Dlatego do najstarszych zabytków można zaliczyć na przykład kościół Świętej Trójcy z 1802 roku, obok którego powstał też klasztor. Miasto słynie przede wszystkim z teatrów, ma ich aż 6, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę na liczbę mieszkańców. Warto odwiedzić również muzeum etnograficzne Panevėžio kraštotyros muziejus. 

Herb Auksztoty

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km257
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2020
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2020-09-16
Data ostatniej emisji
2020-09-16
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.