• -12%
Awers monety 2 euro 2019 Żmudź
Rewers monety 2 euro 2019 Żmudź

2 euro 2019 Żmudź

Litwa podzielona jest historycznie na 5 regionów i każdemu z nich zadedykowała okolicznościową monetę o nominale 2 euro. W 2019 roku temat dotyczył Żmudzi. Na awersie umieszczono herb Żmudzi autorstwa Rolandasa Rimkūnasa. Na herbie znajduje się godło regionu czyli niedźwiedź oraz rycerz i bogini nadziei. U góry nazwa państwa LIETUVA (LITWA), na dole rok emisji 2019 i nazwa "ŽEMAITIJA" ("ŻMUDŹ").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2019km247
Ostatnie sztuki w magazynie
18,48 zł 21,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Żmudź

Żmudź jest regionem Litwy leżącym w jej północno-zachodniej części, tworzącym Pojezierze Żmudzkie. Jest dość mocno odrębna kulturowo od innych terenów kraju. W mowie występuje tam dialekt żmudzki. Żmudzini należą do grupy etnicznej Bałtów. Przodującą religią jest katolicyzm. Obecnie na Litwie działa stowarzyszenie dążące do uznania Żmudzinów za odrębną narodowość, dodatkowo osoby uznające taką, nie są uznawane w statystykach za Litwinów tylko Żmudzinów.

Najbardziej turystycznym miastem regionu jest kurort Połąga. Jest to dość małe miasteczko, bo zamieszkuje je kilkanaście tysięcy ludzi. Jej najbardziej znaną ulicą jest Basanavičiusa, pełniąca funkcję deptaku. Znajduje się tam Muzeum Bursztynu i realizowany jest projekt związany ze Szlakiem Bursztynowym. Odwiedzanie miejscowości uławia zlokalizowany w pobliżu międzynarodowy port lotniczy. W Połądze warto odwiedzić Pałac Tyszkiewiczów, Kurhaus, odbyć spacer do ogrodu botanicznego oraz na molo.

Herb Żmudzi

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km247
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2019
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2019-09-10
Data ostatniej emisji
2019-09-10
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.