• -15%
Awers monety 2 zł 2001 Polski rok obrzędowy: Kolędnicy
Rewers monety 2 zł 2001 Polski rok obrzędowy: Kolędnicy

2 zł 2001 - Polski rok obrzędowy: Kolędnicy

Kolędowanie jest radosnym zwyczajem około bożonarodzeniowym polegającym na śpiewaniu piosenek w tym temacie. W zależności od regionu jest on mniej lub bardziej rozbudowany. Kolędnicy stali się pierwszym tematem rozpoczynającym serię monet okolicznościowych dotyczących polskich obrzędów. Przedstawiono ich na rewersie wraz z napisem "KOLĘDNICY". Na awersie centralnie umieszczono orła białego dzielącego rok emisji monety 2001 na dwie części. Pod łapą ma znak mennicy MW. Pod nim nominał "zł 2 zł", a nad nim nazwa emitenta RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_2001y422
Obecnie brak na stanie
17,43 zł 20,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 18,04 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Polski rok obrzędowy: Kolędnicy

Słowo kolęda pochodzi od starofrancuskiego słowa carole oznaczającego taniec w kręgu przy akompaniamencie śpiewaków (z kolei wywodzącego się z łacińskiego choraula). Kolędy były bardzo popularne jako pieśni taneczne od 1150 do 1350 roku. Ich użycie ewoluowało jako utwory śpiewane podczas festiwali i obrządków religijnych. 

Za granicą Kolędnicy kojarzą się głównie z osobami śpiewającymi kolędy – czyli piosenki świąteczne związane z Bożym Narodzeniem. Czasami tyczą się spraw samego radosnego świętowania, niekoniecznie z podtekstem religijnym.

W Polsce kolędowanie jest bardziej rozbudowane. Osoby w nim uczestniczące zazwyczaj przebierają się za różne postacie. Może być to turoń (rogata maszkara), trzej królowie czy anioły. Przebieg tego zwyczaju różni się w zależności o regionu. Na Kaszubach przyjęło się, że grupy powinny być minimum 10-osobowe. W gromadzie mógł zdarzyć się nawet kominiarz czy bocian. Na Podlasiu spotkać można brodaczy, a na Żywiecczyźnie dziadów.

U naszych austriackich sąsiadów obchodzone są Perchty, związane z bogiem pogańskim o tej nazwie. Na Ukrainie są wertepy czyli mobilne teatrzyki świecko-religijne. W Macedonii kolędują przede wszystkim dzieci. Robią to za pomocą śpiewu i za to są wynagradzane drobnymi sumami pieniędzy lub słodyczami.

Ulica ze świątecznymi dekoracjami

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y422
Kraj
Polska
Rok wydania
2001
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
600 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2001-12-05
Data ostatniej emisji
2001-12-05
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.