• -15%
Awers monety 2 euro 2012 10lecie banknotów i monet euro Luksemburg
Rewers monety 2 euro 2012 10lecie banknotów i monet euro Luksemburg

2 euro 2012 10-lecie banknotów i monet euro (Luksemburg)

Wprowadzenie monet i banknotów euro wspólnych dla wielu krajów, znacznie przyczyniło się do integracji w Europie i ułatwiło życie jej mieszkańców. W 10 lat po emisji tych pieniędzy kraje strefy euro wyemitowały wspólnie okolicznościowe monety. Mają nie tylko ten sam rewers, ale i awers różniący się tylko oznaczeniami emitenta. W przypadku Luksemburga jest to nazwa kraju „LËTZEBUERG”.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2012km119
Dostępny
38,25 zł 45,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 37,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

10-lecie banknotów i monet euro (Luksemburg)

Obywatele państw, które przystąpiły do wspólnej unii walutowej euro, mogli dotknąć fizycznie tych pieniędzy 1 stycznia 2002 roku. Pomimo tego, że system działał już od 3 lat, to tylko w formie nie fizycznej, na przykład przy realizacji przelewów bankowych. Przedsięwzięcie było ogromne. Trzeba było wymienić waluty narodowe na nową oraz ustalić jakiś przelicznik, aby obywatele mogli wymienić swoje stare pieniądze oraz żeby określić wartości produktów i usług bez wprowadzania chaosu. Pomimo tego skomplikowanego procesu, wszystko przebiegło bardzo płynnie. 

Przygotowanie do całej akcji rozpoczęło się już 7 lutego 1992 roku przy podpisywaniu Traktatu w Maastricht o Unii Europejskiej. Określono rolę i uprawnienia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz 12 banków centralnych w różnych krajach. Ustalono, że prawo do emisji banknotów, będzie miał tylko EBC i będą one identyczne we wszystkich krajach, natomiast za monety będą odpowiedzialne państwa emitujące. Ustalono również że rewers będzie wspólny dla wszystkich, jednak awers po zatwierdzeniu państwa wybierają dowolnie. Zdarza się jednak, że niektórzy członkowie emitują monety na ten sam temat, różni się tylko oznaczenie wydawcy.

Banknoty euro

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km119
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2012
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
510 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-01-02
Data ostatniej emisji
2012-01-02
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.