• -15%
Awers monety 2 zł 2001 Zabytki kultury materialnej w Polsce: Kopalnia soli w Wieliczce
Rewers monety 2 zł 2001 Zabytki kultury materialnej w Polsce: Kopalnia soli w Wieliczce

2 zł 2001 - Zabytki kultury materialnej w Polsce: Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce jest unikatem na skalę światową. Miejsce, w którym kiedyś wydobywano sól kamienną obecnie jest muzeum i zabytkiem. Znajduje się również na liście UNESCO. W serii monet "Zabytki kultury materialnej w Polsce" w 2001 roku, na rewersie ukazano pracujących górników. Nad nimi napis "KOPALNIA SOLI", pod nimi "W WIELICZCE". Na awersie nazwa emitenta RZECZPOSPOLITA POLSKA, niżej godło orzeł biały ze znakiem menniczym MW pod łapą. Po bokach ma rok emisji monety 2011 podzielony na dwie części. U dołu nominał zapisany jako "zł 2 zł".

PL1_2001y408
Obecnie brak na stanie
33,58 zł 39,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 34,76 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Zabytki kultury materialnej w Polsce: Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia Soli „Wieliczka” leży w obrębie krakowskiego obszaru metropolitalnego. Działała nieprzerwanie od XIII wieku do 2007 roku, jako jedna z najstarszych działających kopalni soli na świecie. Ze względu na spadające ceny soli i powodzie kopalni, komercyjne wydobycie soli zostało przerwane w 1996 roku. Kopalnia Soli w Wieliczce jest teraz oficjalnym Pomnikiem Historii Polski wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do jego atrakcji należą szyby i labirynty, pokazy historycznej technologii wydobycia soli, podziemne jezioro, cztery kaplice i liczne posągi wykute przez górników z soli kamiennej oraz nowsze rzeźby współczesnych artystów.

Kopalnia Soli w Wieliczce osiąga głębokość 327 metrów i rozciąga się poziomymi korytarzami i komorami na ponad 287 kilometrów. Sól kamienna ma naturalnie różne odcienie szarości, przypominające nieoszlifowany granit, a nie białą, krystaliczną barwę, której można by się spodziewać.

Legenda o powstaniu kopalni opowiada o księżniczce węgierskiej Kindze, która miała wyjść za mąż za księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego. W ramach posagu poprosiła swojego ojca o bryłkę soli, ponieważ sól była w Polsce cenna i chciała dać ją przyszłym poddanym. Jej ojciec podarował jej kopalnię Marmarosz na terenie dzisiejszej Rumunii. Przed wyjazdem do Polski wrzuciła swój pierścionek zaręczynowy od Bolesława do jednego z szybów. Po przybyciu do Krakowa poprosiła górników o wykopanie głębokiego dołu, aż natrafią na skałę. Ludzie znaleźli tam grudkę soli, a kiedy podzielili ją na dwie części, odkryli pierścień księżniczki. Kinga stała się w ten sposób patronką górników soli w stolicy Polski i jej okolicach.

Sól

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y408
Kraj
Polska
Rok wydania
2001
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2001-03-21
Data ostatniej emisji
2001-03-21
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.