Awers monety 2 zł 2002  Zabytki kultury materialnej w Polsce: Zamek w Malborku
Rewers monety 2 zł 2002  Zabytki kultury materialnej w Polsce: Zamek w Malborku

2 zł 2002 - Zabytki kultury materialnej w Polsce: Zamek w Malborku

Zamek w Malborku jest największym tego typu kompleksem na świecie. Z powodu jego wyjątkowości i piękna w 2002 roku znalazł się na rewersie monety okolicznościowej emitowanej przez Narodowy Bank Polski. Nad nim napis "ZAMEK W MALBORKU". Na awersie przedstawiono godło Polski, znak mennicy mw, nominał "zł 2 zł", rok emisji 2002 i nazwę emitenta RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_2002y443
Obecnie brak na stanie
11,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Zabytki kultury materialnej w Polsce: Zamek w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku jest XIII-wieczną twierdzą zlokalizowaną w województwie pomorskim. Jest to największy zachowany zamek na świecie, a jego powierzchnia wynosi 143 591 metry kwadratowe. Jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1997 roku. Został pierwotnie zbudowany przez Krzyżaków. Nazwali go Marienburg na cześć Maryi matki Jezusa.

Zamek jest klasycznym przykładem średniowiecznej fortecy, a po jego ukończeniu w 1406 roku był największym ceglanym zamkiem na świecie. Zamek w Malborku jest również jednym z oficjalnych narodowych Pomników Historii.

Korzystne położenie zamku nad rzeką Nogat umożliwiało łatwy dopływ barkami i statkami handlowymi przypływającymi znad Wisły i Bałtyku. Za swoich rządów Krzyżacy pobierali myto rzeczne od przepływających statków, podobnie jak inne zamki wzdłuż rzek. Kontrolowali monopol na handel bursztynem. Gdy miasto zostało członkiem Ligi Hanzeatyckiej, odbywało się tam wiele spotkań tej organizacji.

W 1457 roku podczas wojny trzynastoletniej został sprzedany przez czeskich najemników królowi Kazimierzowi IV i od tego czasu służył jako jedna z kilku polskich rezydencji królewskich oraz siedziba polskich urzędów i instytucji. Było to przerwane przez kilkuletnią okupację szwedzką. Po raz kolejny Rzeczypospolita utraciła twierdzę przy rozbiorach w 1772 roku. Od tego czasu zamek znajdował się pod panowaniem niemieckim przez ponad 170 lat do 1945 roku. Po zakończeniu wojny miasto Malbork i zamek ponownie znalazły się w granicach Polski. Obecnie w kompleksie znajduje się muzeum.

Zamek w Malborku

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y443
Kraj
Polska
Rok wydania
2002
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
680 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2002-10-23
Data ostatniej emisji
2002-10-23
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.