• -15%
Awers monety 2 zł 2002 Zwierzęta świata: Żółw błotny Emys orbicularis
Rewers monety 2 zł 2002 Zwierzęta świata: Żółw błotny Emys orbicularis

2 zł 2002 - Zwierzęta świata: Żółw błotny - Emys orbicularis

Żółw błotny jest jedynym rodzajem tego zwierzęcia, które występuje naturalnie w Polsce. Stąd też jego przedstawienie na monecie okolicznościowej z 2002 roku w serii "Zwierzęta świata". Na rewersie widać zwierzę w wodzie, a nad nim jego nazwę polską i łacińską "ŻÓŁW BŁOTNY - Emys orbicularis". Na awersie rok emisji 2002 pomiędzy flagami Polski. Niżej nominał "2 zł", a wyżej orzeł biały ze znakiem mennicy MW pod łapą. Nad nim nazwa RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_2002y427
Obecnie brak na stanie
17,43 zł 20,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 18,04 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Zwierzęta świata: Żółw błotny - Emys orbicularis

Żółw błotny występuje w południowej i środkowej Europie, Azji Zachodniej i Afryce Północnej. We wczesnym okresie polodowcowym żółw ten miał znacznie szerszy zasięg, występując od północy aż po południową Szwecję. We Francji pozostało sześć dużych populacji, z których wszystkie maleją - jest to najbardziej zagrożony gad w kraju. W Szwajcarii żółw błotny wyginął na początku XX wieku i został ponownie wprowadzony w 2010 roku. W Polsce jest jedynym naturalnie występującym dziko żółwiem.

Jest żółwiem średniej wielkości, a jego długość grzbietowa w prostej linii znacznie się różni w zależności od miejsca występowania i wynosi od 12 do 38 centymetrów. Skorupa jest ciemnobrązowa, może przechodzić aż do prawie czarnej z nutą zieleni. Głowa i nogi są nakrapiane na żółto. Część spodnia skorupy jest żółtawa. W naturalnym środowisku żyją kilkadziesiąt lat.

Ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój żółwia błotnego jest temperatura. Żywi się zarówno roślinami, jak i małymi zwierzętami od owadów aż po małe ryby. Jest jajorodny, zazwyczaj składając jaja w pobliżu zbiorników wodnych. Historycznie był hodowany, jako zwierzę domowe, jednak praktyka ta została ograniczona ze względu na jego ochronę. Zabronione jest posiadanie dzikich okazów. Tylko zarejestrowane żółwie wyhodowane w niewoli mogą być własnością osób prywatnych. 

Żółw błotny

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y427
Kraj
Polska
Rok wydania
2002
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
750 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2002-02-06
Data ostatniej emisji
2002-02-06
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.