2 euro 2007 50-lecie Traktatu...
2 euro 2007 50-lecie Traktatu...

2 euro 2007 50-lecie Traktatu Rzymskiego (Irlandia)

Okolicznościowa moneta o nominale 2 euro. Jej tematem jest 50 rocznica podpisania traktatów rzymskich. Z tej okazji kraje członkowskie Unii europejskiej posługujące się walutą euro, wyemitowały wspólne monety. Na wersji irlandzkiej tematyczna inskrypcja: "CONRADH NA RÓIMHE 50 BLIAIN, AN EORAIP, ÉIRE" ("50 ROCZNICA PODPISANIA TRAKTATÓW RZYMSKICH").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
IE2_2007km53
Dostępny
23,70 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km53
Kraj
Irlandia
Rok wydania
2007
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Irlandzka, Centrum Walutowe, Dublin, Irlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
4 700 112
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2007-03-25
Data ostatniej emisji
2007-03-25
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

10-lecie wprowadzenia systemu euro (Irlandia)

Strefa euro to państwa głównie Unii Europejskiej, w których używana jest wspólna europejska waluta EURO. Zaczęła obowiązywać od 1999 roku dla płatności wirtualnych, a od 2002 wyparła waluty narodowe również gotówkowo. W niektórych przypadkach kraj może negocjować opcję rezygnacji z niektórych przepisów przy dołączaniu do Unii. Jeśli chodzi o wspólną walutę, Dania nie chciała jej przyjmować i ustalono prawnie, że tak będzie. Po czasie jednak jej obywatele zaczęli przekonywać się do przystąpienia do wspólnej unii monetarnej i zaczęto podejmować ku temu kroki. Po wejściu do Unii zachowała swoją pierwotną walutę koronę duńską.

Monako, San Marino i Watykan nie należą do Unii, ale Francja i Włochy upoważniły te kraje do stosowania euro na bazie porozumień. Do strefy euro należą również terytoria pozaeuropejskie, które stanowią integralną część systemu administracyjnego krajów, w których obowiązuje. Są to np. kolonie francuskie takie, jak Wyspy Kanaryjskie czy Azory.

Mapa strefy euro

Powiązane produkty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

5 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.