Grosz z miedzi krajowej Stanisława Augusta to ważny element polskiej historii numizmatycznej. Emitowany za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, grosz ten jest ceniony zarówno przez historyków, jak i kolekcjonerów. W 2024 roku Narodowy Bank Polski wyemitował kolekcjonerską wersję tej monety, upamiętniając jej historyczne znaczenie. Ta emisja jest częścią serii "Historia monety polskiej", której celem jest przybliżenie najważniejszych zabytków polskiego mennictwa z różnych epok. Grosz z miedzi krajowej stanowi symboliczne połączenie przeszłości z teraźniejszością pokazując, jak polska numizmatyka ewoluowała na przestrzeni wieków.

Kontekst historyczny i znaczenie monet Stanisława Augusta

Panowanie Stanisława Augusta Poniatowskiego było okresem intensywnych reform, w tym również monetarnych. Wprowadzenie nowego grosza było częścią szerszych zmian mających na celu stabilizację gospodarki Rzeczypospolitej Obojga Narodów i poprawę jakości obiegu pieniężnego.

Reforma monetarna z 1766 roku, wprowadzona przez Komisję Menniczą pod przewodnictwem kanclerzy wielkiego koronnego Andrzeja Zamojskiego i litewskiego Michała Czartoryskiego, była kluczowa dla tych zmian. Stanisław August, dostrzegając potrzebę unowocześnienia systemu monetarnego, podjął działania mające na celu stworzenie bardziej stabilnego i wiarygodnego pieniądza. Reforma ta obejmowała wycofanie z obiegu fałszywych i zagranicznych monet oraz wprowadzenie nowych, krajowych emisji.

Grosz z miedzi krajowej Stanisława Augusta

Moneta kolekcjonerska na 2024 rok posiada wiele detali odzwierciedlających oryginalny grosz z 1786 roku. Na awersie znajduje się tarcza z wizerunkami Orła, Pogoni i Ciołka, wieńczona koroną. Dookoła tarczy umieszczono napisy "GROSZ Z MIEDZI KRAIOWEY" oraz "RZECZPOSPOLITA POLSKA 2024". 

Rewers zawiera monogram Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz datę 1786, a także stylizowany superekslibris króla z tarczą wieńczoną koroną i wizerunkiem Orderu Orła Białego. Moneta wykonana jest z wysokiej jakości srebra (Ag 925) z dodatkowymi uszlachetnieniami w postaci matowienia laserowego i selektywnego miedziowania, co dodaje jej wyjątkowego charakteru i podkreśla jej historyczne korzenie.

Narodowy Bank Polski kontynuuje serię "Historia monety polskiej" emisją grosza z miedzi krajowej Stanisława Augusta, planowaną na 7 sierpnia 2024 roku. Jest to jedenasta moneta o nominale 20 złotych z tej serii, mająca na celu przybliżenie najważniejszych zabytków polskiego mennictwa z różnych epok. Ta emisja nie tylko oddaje hołd przeszłości, ale również podkreśla ciągłość i znaczenie polskiej tradycji menniczej. Monety z tej serii są szczególnie cenione przez kolekcjonerów i historyków za swoją precyzyjnie odtworzoną symbolikę i detale.

    

Proces produkcji grosza z miedzi krajowej

Oryginalne grosze były produkowane w mennicy warszawskiej z miedzi wydobywanej w Polsce. Monety te, wytwarzane w latach 1786-1795, miały na celu pokazanie suwerenności i bogactwa naturalnego Rzeczypospolitej. Wytwarzanie monet z krajowej miedzi było częścią większego planu mającego na celu uniezależnienie kraju od zagranicznych surowców i wzmocnienie gospodarki narodowej. 

Dzisiejsza emisja również nawiązuje do tych tradycji, łącząc historyczną wartość z nowoczesnymi technikami menniczymi. Produkcja grosza z miedzi krajowej była skomplikowanym procesem, wymagającym zaawansowanych technologii i precyzyjnego rzemiosła.

Dziedzictwo grosza z miedzi krajowej Stanisława Augusta

Numizmatyka to nauka zajmująca się badaniem monet. Jest unikalnym połączeniem historii, sztuki i ekonomii. Różne kraje na świecie stosują specyficzne metody i techniki w produkcji monet, tworząc dzieła, które są nie tylko środkami płatniczymi, ale także cennymi obiektami kolekcjonerskimi. Przykłady z Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii pokazują, jak różnorodność w projektowaniu monet może odzwierciedlać kulturę, historię i innowacje technologiczne każdego z tych krajów.

Wszystkie te kraje łączy fakt, że na ich wielu monetach widnieje wizerunek brytyjskiego monarchy. Jest to wynik historycznych i kulturowych powiązań z Wielką Brytanią, ponieważ Kanada i Australia są członkami Wspólnoty Narodów i uznają brytyjskiego monarchy za symbolicznego głowę państwa. Wizerunek monarchy na monetach jest tradycją podkreślającą ciągłość systemu konstytucyjnego i szacunek dla historii.

Awers srebrnej monety Historia monety polskiej - Grosz z miedzi krajowej Stanisława Augusta

Awers srebrnej monety Historia monety polskiej - Grosz z miedzi krajowej Stanisława Augusta

Rewers srebrnej monety Historia monety polskiej - Grosz z miedzi krajowej Stanisława Augusta

Rewers srebrnej monety Historia monety polskiej - Grosz z miedzi krajowej Stanisława Augusta

Medal koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego

Medal koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.