Znajdziesz tu odpowiedzi na to, w jaki sposób najlepiej zadbać o swoje monety. Jak je czyścić i czy w ogóle warto to robić. Jaki sposób ich przechowywania będzie najodpowiedniejszy i jak bezpiecznie je transportować.
Minimalizowanie skutków inflacji - inwestycja w monety. Część 5: Serie monet euro
Zdarza się, że monety okolicznościowe euro mają swoje serie. W takiej sytuacji jeden temat wydaje wiele państw i nie lada gratką jest upolowanie całej kolekcji. Na jakiej zasadzie są emitowane i czy zawsze w takich samych nakładach i przez te same państwa?
Minimalizowanie skutków inflacji - inwestycja w monety. Część 2: Serie monet okolicznościowych II i III RP
Aby inwestować w monety nie trzeba skupiać się tylko na drogich bulionowych czy kolekcjonerskich. Można zacząć od tańszych, polskich monet okolicznościowych lub kolekcjonerskich w przystępnych cenach. Ciekawe są serie monet – niektóre z nich emitowane jeszcze przed denominacją złotego.
Minimalizowanie skutków inflacji - inwestycja w monety. Część 1: Polskie monety okolicznościowe III RP
Galopująca inflacja i wysokie stopy procentowe kredytów hipotecznych stały się faktem. Nie wiadomo również kiedy się zatrzymają i na jakim poziomie. Złoty traci na wartości więc posiadając gotówkę, dobrze byłoby ją inwestować. Dlaczego w wielu przypadkach warto inwestować w monety i jak to robić?
Stany zachowania monet
Stany zachowania monet to klasy ich jakości. Są istotne przede wszystkim w wycenie danego egzemplarza. W systemie używanym w Polsce, sklasyfikował je Edmund Kopicki w „Katalogu podstawowych typów monet i banknotów Polski oraz ziem historycznie z Polską związanych", tom IX, część 4. Został lekko poprawiony i obecnie jest powszechnie używany w naszym kraju.
Czym są katalogi monet i dlaczego są aż tak przydatne?
Przy coraz większym zainteresowaniu numizmatyką zaczęto tworzyć wykazy, aby usystematyzować temat. Katalogi monet to spisy przeróżnych egzemplarzy pozycjonowanych zazwyczaj ze względu na czas wybicia. Dodatkowo takie materiały zawierają wiele cennych informacji dotyczących np. nakładów czy nawet szacunkowej wyceny. Pomaga to uniknąć zapłaty zbyt wygórowanych kwot za niektóre z monet i określić ich pochodzenie.
Jak zacząć inwestować w złote i srebrne monety?
Coraz szersze grono ludzi rozważa rozpoczęcie inwestowania w monety. Nie tylko ze względu na kwoty, które można uzyskać za te rzadkie i wartościowe. Uwagę skupia też wartość kruszcu, z którego są zrobione. Może być to spowodowane rosnącą inflacją, zwiększonymi obawami co do przyszłości i słabnącym zaufaniem choćby do systemu emerytalnego. W przeciwieństwie do wielu innych dóbr metale szlachetne zawsze były wartościowe.
Rodzaje destruktów - jak powstają ciekawe i drogocenne błędy mennicze?
Błędy mogą zdarzyć się wszędzie. Zdarza się to również w procesie bicia monet w wyniku czego powstają tzw. destrukty – produkty odbiegające od wzorca. Są nie tylko bardzo ciekawe, ale ze względu na swoją rzadkość zazwyczaj dużo cenniejsze niż monety prawidłowe.