Dobra literatura numizmatyczna to nieoceniona pomoc nie tylko dla początkujących, ale i kolekcjonerów pieniędzy na zaawansowanym poziomie. Na rynku jest jej całkiem sporo – od pozycji opisujących sposoby dbania o monety przez te o ich wartości historycznej, aż po ich katalogi. Te ostatnie będą tematem poniższego wpisu.

Jakie są najważniejsze katalogi monet?

Katalogi zazwyczaj są podzielone ze względu na tematykę, daty wybicia monet lub ich kraj pochodzenia. Można zaopatrzyć się np. w egzemplarze, w których szczegółowo opisano mennictwo za czasów danego króla, monety powstałe w konkretnych latach czy np. pochodzące z Niemiec. Jednymi z najbardziej popularnych i uznanych twórców takich spisów w Polsce są Janusz Parchimowicz, Mariusz Brzeziński, Edmund Kopicki, Czesław Kamiński, Tadeusz Kałkowski, Janusz Kurpiewski, Wojciech Gibczyński i wielu, wielu innych. Na te nazwiska warto zwrócić uwagę przy zainteresowaniu kupnem nie tylko katalogów, ale i książek w tematach numizmatycznych. Wymienieni twórcy specjalizują się przede wszystkim w monetach polskich.

Istnieją również katalogi wydawane po prostu przez firmy i wydawnictwa. Jednym z najbardziej popularnych jest katalog firmy Fischer wydawany raz do roku. Obecnie można również sprawdzić wersję online na ich stronie internetowej. W obu wersjach są zawarte takie informacje jak zdjęcia, nakład, stopy, wagi i średnice, lata wydania oraz szacunkowa wycena.

Czy cyfrowe katalogi monet są lepsze od tradycyjnych?

Oczywiście takie pozycje nie odnoszą się tylko do monet polskich. Choćby firma Leuchtturm kojarzona z produkcją akcesoriów numizmatycznych ma swoje katalogi monet i banknotów euro z różnych krajów, w których ta waluta występuje.

Nie wolno również zapominać o roli Internetu w zdobywaniu informacji. Wiele z nich jest tam szybciej aktualizowanych niż w klasycznych książkach papierowych. Różne katalogi monet, blogi, fora mogą być bardzo pomocne. Wystarczy wpisać interesującą nas frazę w wyszukiwarce. Przez postęp informatyczny w tej kwestii obecnie pojawia się mniej publikacji numizmatycznych w wersji tradycyjnej. Ma to jednak swoje plusy i minusy i co ciekawe w tej samej kwestii – takich dzieł pojawia się mniej, więc są bardziej kosztowne. Dla potencjalnego nabywcy taka wiadomość raczej należy do złych, dla posiadacza – dobrych. Warte uwagi egzemplarze z dużym prawdopodobieństwem będą zyskiwały na wartości i warto zastanowić się nad ich zakupem, jeśli natrafimy na nie w akceptowalnej cenie. Niektóre z nich potrafią kosztować obecnie kilka, a nawet kilkanaście razy więcej niż w dniu premiery.

Stos książek

w Polsce istnieje wiele katalogów wybitnych specjalistów

Srebrna moneta stojąca na rancie

Katalogi ułatwiają prawidłowo ocenę monet

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.