Proces czyszczenia monet jest przedmiotem wielu dyskusji. Załóżmy, że posiadasz monetę. Jest piękna i wartościowa jednak wydaje się być brudna. Być może chcesz ją sprzedać i masz wrażenie, że uzyskasz wyższą cenę jeśli moneta będzie lśnić czystością. Jednak czy na pewno?

Jak czyścić monety?

Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, a zabierzesz się za mycie czy szorowanie możesz narobić więcej szkody niż pożytku. Co zostało podkreślone już wyżej – monety mogą być dość wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Jeśli szukasz frazy „Jak czyścić monety” być może nie posiadasz specjalistycznej wiedzy, aby zrobić to samemu. Ewentualnie chcesz ją udoskonalić. Jeśli istnieje chociaż cień szansy, że Twoja moneta może być cenna, a Ty nie jesteś specjalistą, lepiej zleć proces czyszczenia profesjonaliście. Zminimalizujesz ryzyko nie tylko straty finansowej, ale i historycznej. Co więc możesz zrobić?

Przede wszystkim zastanowić się czy przedmiot na pewno czyszczenia wymaga. Nie jest to najistotniejszy element procesu sprzedaży monety czy nawet prezentowania jej. A niszczy się ona każdorazowo przy czyszczeniu, choćby robiła to wykwalifikowana w tym osoba. Niektórzy pasjonaci wyznają wręcz zasadę, że monet nie powinno się czyścić nigdy, a każdy brud czy nalot to dodatkowa zaleta danego przedmiotu. Patyna, która może ją pokrywać jest dodatkową warstwą ochronną. Dużo większe znaczenie ma odpowiednie przechowywanie monet i obchodzenie się z nimi.

Jakie są sposoby czyszczenia monet?

Poniżej przedstawię kilka najpopularniejszych metod czyszczenia. Rekomenduję ich ewentualny użytek jako formę zabawy czy nauki na egzemplarzach zniszczonych lub bezwartościowych.

Czyszczenie detergentami – należy umyć monetę w dłoniach delikatnie ją pocierając. Użyć do tego delikatnego mydła o jak najprostszym składzie oraz wody.

Aceton/spirytus spożywczy – płyn wlać do plastikowego (jeśli to spirytus, nie aceton) lub szklanego naczynia, a następnie włożyć do niego monetę i delikatnie ją pocierać. Łapiąc za krawędź umyć ją ponownie w czystej wodzie lub płynie tego samego rodzaju co użyty pierwotnie. Można wspomóc się wykałaczką (delikatnie!), aby dotrzeć do brudu w zagłębieniach. Osuszyć delikatnie czystą ściereczką (np. taką do czyszczenia okularów) i nie trzymać jej poza pomieszczeniem do zupełnego wyschnięcia (istnieje ryzyko zostawienia nalotu przez odparowującą wodę). Można tego uniknąć używając przy drugim płukaniu acetonu laboratoryjnego lub wody destylowanej.

Gotowe preparaty do czyszczenia – na rynku można znaleźć wiele środków przeznaczonych do czyszczenia monet. Należy jednak dobrze sprawdzić do jakiego rodzaju monet mogą być stosowane. Do każdego z nich powinna być dołączona instrukcja użytkowania. Takie akcesoria będą miały ściślej dobrane stężenia niż płyny wykonane samemu.

Elektroliza – elektrody umieszcza się w roztworze (np. sody oczyszczonej czy soli). Przepływa przez nie prąd z zasilacza co powoduje uwalnianie substancji i powstanie pola elektrycznego. Osoby opowiadające się za tą metodą sugerują, aby napięcie z zasilacza (minimum 6 V) nie przekraczało 12 V by zminimalizować ryzyko porażenia prądem.

Ultradźwięki – myjki ultradźwiękowe pomagają usunąć zabrudzenia za pomocą wibracji, wody i detergentu. Środek należy dobrać w zależności od materiału, z którego zrobione są monety. W takich myjkach można czyścić również biżuterię, sztućce, płyty CD czy okulary.

Kwasek cytrynowy – należy na godzinę zanurzyć monetę w roztworze kwasku. Następnie umyć wodą i delikatnie osuszyć ściereczką unikając pocierania.

Czy warto czyścić monety?

W sieci można znaleźć o wiele więcej metod opisujących próby poprawiania wyglądu monet. Od wykorzystania napojów o smaku coli po czyszczenie pastą do zębów. Często chwilowy efekt jest świetny, jednak po czasie monety potrafią matowieć, mieć przebarwienia i plamy. Choćby wspomniany kwasek cytrynowy potrafi sprawić, że monety z dużą zawartością miedzi po czasie mają czerwone plamy lub matowieją. Podobno nawet wata potrafi porysować monetę.

Osobiście uważam, że nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie warto ryzykować żadnej z opisanych metod, jeśli nasza moneta ma jakąkolwiek wartość. Zawsze jednak można wypróbować je na „zwykłych” egzemplarzach po to, aby nabyć doświadczenie. To może być droga ku temu, aby w przyszłości móc bezpiecznie dbać o wygląd bardziej atrakcyjnych egzemplarzy.

Przy czyszczeniu monet można wykorzystać kwasek cytrynowy.

Myjki ultradźwiękowe służą do czyszczenia również innych przedmiotów.

Warto prawidłowo obchodzić się z monetami - to sprawi że nie będą się brudzić i uszkadzać.

Monety można umyć ciepłą wodą z mydłem

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.