Polskie banknoty obiegowe - emisja z 21.06.2022 roku

Kolekcja niestandardowych, srebrnych monet wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski, poświęcona będzie aktualnym banknotom obiegowym. Nakład jednak będzie niewielki, dlatego ich zdobycie będzie gratką dla niejednego numizmatyka.

Czytaj dalej
Paulina

Minimalizowanie skutków inflacji - inwestycja w monety. Część 3: Monety kolekcjonerskie srebrne III RP

Srebrne monety mogą być cenne nie tylko ze względu na zawarty w nich kruszec, ale i wartość kolekcjonerską. Ich zakup to jedna z metod na dywersyfikację portfela, przy jednoczesnym cieszeniu się ich pięknem.

Czytaj dalej
Paulina

100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski – emisja z 9.06.2022 roku

Po zakończeniu I Wojny Światowej Górny Śląsk został przyłączony do Niemiec. Nie podobało się to zamieszkującej go ludności polskiej, co wyrażono trzema powstaniami, w którym najważniejszą rolę odegrało ostatnie. Ostatecznie Polacy dopięli swego i odzyskali część terenów.

Czytaj dalej
Paulina

Emisja monet maj 2022 - Jak będzie wyglądać kolejna moneta z serii "Odkryj Polskę"?

W maju 2022 roku Narodowy Bank Polski wyemituje kolejną monetę z serii „Odkryj Polskę”. Okolicznościowy pieniądz będzie można kupić już 23.05.2022. Czym będzie się charakteryzować? Jaki nakład jest przewidziany?

Czytaj dalej
Paulina

Minimalizowanie skutków inflacji - inwestycja w monety. Część 1: Polskie monety okolicznościowe III RP

Galopująca inflacja i wysokie stopy procentowe kredytów hipotecznych stały się faktem. Nie wiadomo również kiedy się zatrzymają i na jakim poziomie. Złoty traci na wartości więc posiadając gotówkę, dobrze byłoby ją inwestować. Dlaczego w wielu przypadkach warto inwestować w monety i jak to robić?

Czytaj dalej
Paulina

Emisje monet okolicznościowych Narodowego Banku Polskiego w marcu 2022 roku

Przy marcowej emisji Narodowego Banku Polskiego zakupić będzie można tylko 1 monetę. Za to wydaną w rzadszym, bo srebrnym standardzie. Dlatego nie każdego chętnego spotka szczęście, aby stać się jej posiadaczem.

Czytaj dalej
Paulina

Dzieje złotego – historia polskiej złotówki

Historia polskich pieniędzy wedle najnowszej wiedzy historycznej rozpoczęła się w czasach Bolesława Chrobrego. Powszechnie uważa się, że była to zasługa jego ojca Mieszka I czego przejaw możemy zobaczyć na banknotach 10-złotowych. Jednak czy według historyków jest to prawda?

Czytaj dalej
Paulina

Emisje monet okolicznościowych Narodowego Banku Polskiego w lutym 2022 roku

W lutym 2022 roku Narodowy Bank Polski ma w planach emisję 2 monet kolekcjonerskich w łącznie 3 wersjach. Każda będzie kontynuacją istniejącej już serii. Szczególnie jedna wzbudza ogromne zainteresowanie fanów numizmatyki. Czy wiesz jaka?

Czytaj dalej
Paulina

Co wpływa na wycenę monet?

Na wycenę monet składa się kilka głównych czynników: stan zachowania, rzadkość występowania i po prostu popyt. Często uroda czy data ich powstania nie ma aż takiego znaczenia, jak wymienione elementy. Jak zatem określać ich wartość?

Czytaj dalej
Paulina

Najpiękniejsze polskie monety okolicznościowe i kolekcjonerskie

Narodowy Bank Polski od lat emituje monety okolicznościowe i kolekcjonerskie. Ich autorami są różni artyści, a projekty mniej lub bardziej udane. W tym poście przedstawię subiektywną listę monet, które moim zdaniem są najbardziej godne uwagi. O dziwo nie są to tylko te droższe egzemplarze, ale znalazły się tu również monety 2-złotowe.

Czytaj dalej
Paulina
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.