1 września 2021 roku Narodowy Bank Polski planuje wydać monetę kolekcjonerską w temacie "Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę".  W dniu emisji monety miną dokładnie 82 lata od rozpoczęcia niemieckiej okupacji Polski. To właśnie wtedy pracownicy poczty Wolnego Miasta Gdańsk bohatersko bronili jej przed agresorem.

Kim byli obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku?

Na rewersie monety umieszczono wizerunki 3 postaci: Jana Michonia, Alfonsa Flisykowskiego i Konrada Guderskiego. Za nimi widoczne jest wejście do budynku poczty. Upamiętnienie akurat tych ludzi wynika z ich wielkiego wkładu w odpieraniu ataku okupanta. Konrad Guderski był podporucznikiem rezerwy piechoty Wojska Polskiego. To właśnie on w tym smutnym dniu przejął dowodzenie nad obroną. Alfons Flisykowski był żołnierzem zawodowym i naczelnikiem Urzędu Pocztowego w Gdańsku. Po śmierci ppor. Guderskiego to on kontynuował koordynowanie akcji obronnej. Po przejęciu poczty przez wroga udało mu się zbiec. Jednak został schwytany kolejnego dnia i rozstrzelany miesiąc później 5 października 1939 roku na gdańskiej Zaspie. 

Ostatnia osoba umieszczona na monecie to Dr Jan Michoń. Pełnił on obowiązki dyrektora na gdańskiej poczcie. Gdy po wielu godzinach obrony podjęto decyzję o kapitulacji, jako najstarszy rangą wyszedł z poczty z białym ręcznikiem zastępującym białą flagę. Został śmiertelnie postrzelony w brzuch. Łącznie budynku poczty broniło 58 osób: 55 jej pracowników, 1 kolejarz oraz żona i wychowanka dozorcy. 6 osób zginęło podczas walki, kolejne w niewoli. Nieobecni tego dnia pracownicy zostali zesłani do obozów koncentracyjnych, a ich rodziny były represjonowane. Część osób zginęła w niewoli, część w obozach. Tylko 4 osoby z tych, które brały udział w bohaterskiej walce zbiegły i przeżyły okupację.

Moneta w kształcie znaczka i znaczek z monetą na grafice

Na awersie monety widnieje wejście główne do gdańskiej poczty na tle zniszczonego przez Niemców jej gmachu. W jednym z okien umieszczono trąbkę – najbardziej znany symbol poczty w naszym kraju wraz ze strzałami. W górnej części jest podpis Rzeczpospolita Polska oraz oznaczenie - 20 złotych. Nakład wyniesie 10 000 sztuk. Najciekawszym elementem monety jest jednak jej nietypowy kształt. To prostokąt o wymiarach 40 x 28 mm przypominający znaczek pocztowy co podkreśla ząbkowany rant. Projektantem jest Robert Kotowicz.

Nie jest to pierwsza „znaczkowa” moneta. W 2008 roku wyemitowane zostały 3 monety w celu uczczenia 450-lecia Poczty Polskiej. Mają nominały 200 złotych, 10 złotych i 2 złote. Są okrągłe jednak na awersach dwustuzłotówki i dziesięciozłotówki umieszczone są grafiki znaczków pocztowych.

We współpracy z Narodowym Bankiem Polskim Poczta Polska wyemituje znaczek, który będzie przypominał omawianą monetę i zostanie wprowadzony do obiegu tego samego dnia. Jego nominał to 3,30 złotych, a wymiary 43,00 x 31,25 mm. W tym przypadku nakład będzie wyższy i wyniesie 168 000 sztuk. Będzie wykonany na papierze fluorescencyjnym techniką offsetową. Na grafice przedstawiony będzie rewers monety "Obrona Poczty Polskiej. Agresja Niemiec na Polskę".

"Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę"  Rewers monety 20-złotowej z wizerunkami Konrada Guderskiego, Alfonsa Flisykowskiego oraz Jana Michonia.

"Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę"

Rewers monety 20-złotowej z wizerunkami Konrada Guderskiego, Alfonsa Flisykowskiego oraz Jana Michonia.

"Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę"  Awers monety 20-złotowej z drzwiami wejściowymi do gdańskiej poczty oraz uszkodzoną fasadą budynku w tle.

"Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę"

Awers monety 20-złotowej z drzwiami wejściowymi do gdańskiej poczty oraz uszkodzoną fasadą budynku w tle.

"450-lecie Poczty Polskiej"  Awers monety 10-złotowej.

"450-lecie Poczty Polskiej"

Awers monety 10-złotowej.

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.