Słysząc słowo „papież” wielu osobom w naszym kraju szybciej przychodzi na myśl Jan Paweł II, a nie ówcześnie piastujący to stanowisko Franciszek. Nic w tym dziwnego - Jan Paweł II pochodził z Polski, był pierwszą głową kościoła z tego państwa i został nią w bardzo trudnych czasach. Rzadko również zdarzało się, żeby papieżem nie był Włoch.

Młodość Karola Wojtyły

Jan Paweł II urodził się jako Karol Wojtyła 18 maja 1920 roku w Wadowicach w skromnie żyjącej rodzinie. W młodości był bardzo aktywny: uprawiał sport, był ministrantem i występował w kółku teatralnym. Życie go nie oszczędzało. Miał zaledwie 9 lat gdy zmarła jego matka Emilia z Kaczorowskich, a 3 lata później brat Edmund. Kilka lat przed narodzinami Karola, w niecałą dobę po urodzeniu zmarła jego siostra Olga. Gdy miał 21 lat stracił również ojca. 

Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studiowanie polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Było to w 1938 roku. Niestety, zaledwie rok później wybuchła II wojna światowa i Karol zmuszony był przerwać naukę. Zajął się pracami fizycznymi. W 1941 roku w Krakowie założył z przyjaciółmi konspiracyjny teatr pod nazwą Teatr Rapsodyczny. Przestał w nim występować już w 1942 roku gdy postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym. Po wojnie obronił pracę magisterską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak Karol Wojtyła został Janem Pawłem II?

Święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku, a dzień później odprawił swoją pierwszą mszę. 15 listopada 1946 roku wyjechał do Rzymu by studiować na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum "Angelicum", gdzie zdobył doktorat. Wrócił do Polski i w 1948 roku został wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici. W kolejnych latach skupił się na rozwoju i dużo pisał, zwłaszcza na tematy filozoficzne. Został wykładowcą na kilku uczelniach, a 4 lipca 1958 roku mianowany biskupem. 13 stycznia 1964 roku arcybiskupem metropolitą krakowskim, a 26 czerwca 1967 roku nominowany kardynałem.

28 września 1978 roku zmarł nagle po zaledwie 33 dniach pontyfikatu papież Jan Paweł I. Niedługo po konklawe, na którym wybrano go na głowę kościoła, musiano zwołać następne. Rozpoczęło się ono 14 października 1978 roku. Początkowo faworytami na tron apostolski (tzw. papabili) było 2 Włochów - Giuseppe Siri i Giovanni Benelli. Żaden z nich nie zdobywał jednak w głosowaniach wymaganych 75 głosów. Zaczęto rozważać kandydatury kardynałów z innych krajów. Ostatecznie w 8 podejściu wybrano Karola Wojtyłę, który początkowo nawet nie był brany pod uwagę jako przyszły papież. Przyjął stanowisko i miano Jana Pawła II.

Dlaczego monety z papieżem są tak popularne?

Jan Paweł II zapisał się w pamięci ludzi jako papież podróżnik i pisarz. Odwiedził ogromną ilość państw w tym wielokrotnie Polskę. Znał wiele języków. Podczas posługi apostolskiej nie zaprzestał pisania i do dzisiaj bez problemu można zakupić wiele jego dzieł. Z jego postacią związane są również niestety kontrowersje. Jego poglądy były bardzo konserwatywne. Z perspektywy czasu wiele osób polemizuje ze „świętością papieża”. Niezależnie od poglądów i poziomu sympatii do osoby Jana Pawła II, nie można zaprzeczyć, że był postacią istotną w historii Polski (zwłaszcza czasy komunizmu) i świata, nie tylko dla osób wyznających katolicyzm.

Gdzie emitowano monety z Janem Pawłem II?

Życiorys papieża spowodował, że monety z jego wizerunkiem zostały wyemitowane w kilkudziesięciu państwach świata! Bardzo prawdopodobne, że będą pojawiać się również w przyszłości. Do najpopularniejszych monet z Janem Pawłem II należą te emitowane w Polsce i w Watykanie. Wpisując w popularnym serwisie z monetami „John Paul II” („Jan Paweł II”) pojawiają się tysiące wyników wyszukiwania. Poza Stolicą Apostolską wydawano je dotychczas również w Zairze, Somalii, Gabonie, Republice Środkowoafrykańskiej, Marianach Północnych, Terytorium Antarktycznym, Czadzie, Kamerunie, Beninie, Ugandzie, Gwinei Równikowej, Samoii, Saint Lucii, Tristan da Cunhanie, Dominikce, Fudżajrze, Botswanie, Jordanii, Papui - Nowej Gwinei, Chorwacji, Gambii, Kongo, Lesotho, Malawi, Litwie, Mozambiku, Palau, Paragwaju, Andorze, Rumunii, Zambii, Liberii, Burkina Faso, Kamerunie, Filipinach, Kolumbii, Włoszech, Sierra Leone, Australii, Francji, Kanadzie, Kubie, Maroko, Nauru, Niue, Portugalii, Saharyjskiej Arabskiej Republice Demokratycznej, Sfederowanych Stanach Mikronezji, Sri Lance, Węgrzech, na Malcie i przez Zakon Maltański, Wyspach Zielonego Przylądka, Antylach Holenderskich, Dominikanie, Vanuatu, Haiti, Seszelach, Wyspach Salomona i Wyspach Cooka.

Jak widać powyżej lista jest naprawdę imponująca. W Polsce również wydano wiele monet z wizerunkiem Jana Pawła II. Pomimo, że nie są one oficjalną serią na stronie Narodowego Banku Polskiego widnieje zapis, że można je tak traktować. Ukazały się monety związane z jego postacią, pontyfikatem, beatyfikacją i kanonizacją. 

Awers monety 100-dolarowej z 2014 roku z Niue w temacie Jana Pawła II

Awers monety 100-dolarowej z 2014 roku z Niue w temacie Jana Pawła II

Rewers monety 100-dolarowej z 2014 roku z Niue temacie Jana Pawła II

Rewers monety 100-dolarowej z 2014 roku z Niue temacie Jana Pawła II

Rewers monety 5-dolarowej z 2014 roku z Wysp Cooka temacie Jana Pawła II

Rewers monety 5-dolarowej z 2014 roku z Wysp Cooka temacie Jana Pawła II

Rewers monety 1-dolarowej z 2009 roku z Palau temacie Jana Pawła II

Rewers monety 1-dolarowej z 2009 roku z Palau temacie Jana Pawła II

Rewers monety 10-złotowej z 2020 roku z Polski temacie Jana Pawła II

Rewers monety 10-złotowej z 2020 roku z Polski temacie Jana Pawła II

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.