Która moneta w Polsce była pierwsza? Aktualna teoria głoszona przez profesora Suchodolskiego mówi o tym, że jest to denar Bolesława Chrobrego czyli syna Mieszka I. Skąd więc wzięła się moneta powszechnie uważana za tę należącą do pierwszego władcy Polski? Najważniejszą poszlaką było to, że na monecie widniał napis „Misico” co tłumaczy się jako „Mieszko”. I rzeczywiście podpis zgadzał się z jej twórcą. Tyle że był to Mieszko II będący wnukiem Mieszka I.

Skąd się wzięła pierwsza polska moneta?

Najprawdopodobniej Bolesław Chrobry wydał ją zanim jeszcze został władcą. Tylko dlaczego nie będąc jeszcze koronowanym miał już monety na swoją cześć i to jeszcze za życia swojego ojca? Możliwe, że wynikało to z dużych zasług wojennych. Dodatkowo pomimo, że nie był pierworodnym synem Chrobrego (był nim Bezprym wysłany do zakonu), to właśnie on został wybrany na kolejnego władcę. W tamtych czasach niczym nadzwyczajnym nie było to, że następcy tronu bili swoje monety. Robili to również biskupi czy książęta.

Profesor Suchodolski porównał monety wraz z zagranicznymi (np. czeskimi, niemieckimi, a nawet arabskimi), z którymi były zakopywane bądź chowane i zgłębił kwestię sposobu wybijania monet co pozwoliło mu je datować. Same monety dat nie miały. Nie udało się znaleźć monety „Misico” w żadnych zespołach skarbowych ukrytych przed 1017 rokiem. Wedle słów dr hab. Mateusza Boguckiego takich skarbów jest relatywnie dużo. Stąd statystycznie można założyć, że jeśli twórcą denara z napisem „Misico” byłby Mieszko I to moneta powinna znaleźć się, w którymś ze skarbów. Na podstawie tej wiedzy uznał, że denar uznawany za pierwotny powstał później niż ten należący do Bolesława Chrobrego. Najprawdopodobniej Mieszko I nie emitował swoich monet lub co możliwe wzorował się na monetach już powstałych i nie sygnował ich swoim imieniem. W ówczesnej Europie był to całkiem powszechny zwyczaj.

Dlaczego banknot z Mieszkiem I jest błędny?

Większość uczonych uznaje tezę profesora Suchodolskiego za słuszną i pierwszą polską monetą jest denar wybity w X wieku za panowania Bolesława Chrobrego. Na podstawie obecnej wiedzy wiadomo, że to na pewno moneta Chrobrego była pierwsza. Znanych jest około 200 monet emitowanych przez tego władcę jednak jest ich aż prawie 20 rodzajów. Ponieważ nie ma na nich dat 2 z nich typuje się na „tę pierwszą”. Na pierwszym denarze widnieje zniekształcone imię władcy z imieniem Świętego Wacława. Na drugim „Bolizlavo dux” czyli Bolesław książę i obrazek strzały w drzewie życia symbolizującej Słowo Boże.

Na podstawie powyższych informacji należy uznać, że Mieszko I wcale nie był prekursorem mennictwa w Polsce. Dodatkową ciekawostką jest to, że na ten moment obiegowy banknot 10-złotowy jest błędny. Profesor Suchodolski interweniował w tej sprawie w Narodowym Banku Polskim jednak stwierdzono, że aktualizacja banknotów byłaby zbyt kosztownym i trudnym procesem.

Denar Bolesława Chrobrego "ze strzałą" odwzorowany na srebrnej monecie w serii: "Historia Monety Polskiej" - rewers

Denar Bolesława Chrobrego "ze strzałą" odwzorowany na srebrnej monecie w serii: "Historia Monety Polskiej" - rewers

Denar Bolesława Chrobrego "ze strzałą" odwzorowany na srebrnej monecie w serii: "Historia Monety Polskiej" - awers

Denar Bolesława Chrobrego "ze strzałą" odwzorowany na srebrnej monecie w serii: "Historia Monety Polskiej" - awers

Banknot 10-złotowy - strona z wizerunkiem Mieszka I

Banknot 10-złotowy - strona z wizerunkiem Mieszka I

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.