Monety są małymi, płaskimi i zazwyczaj okrągłymi kawałkami metalu. Stosuje się je głównie jako środki płatnicze. Są one standaryzowane wagowo i produkowane w dużych ilościach w mennicach w celu ułatwienia handlu. Najczęściej emitentami są rządy danych państw. Zwykle mają na sobie obrazy związane z danym krajem i jego historią, cyfry lub tekst. Jak to właściwie się stało, że czasem przewyższają swoją wartość nominalną?

Jakie są skale zachowania monet w Polsce i na świecie?

Jednym z wpływających czynników na wartość monet są stany zachowania, które mają swoją skalę. W Polsce obowiązuje skala 7-stopniowa. Na świecie najbardziej uznany grading (ocenę monet) przeprowadza firma NGC (Numismatic Guaranty Company). Wykorzystuje akceptowaną na całym świecie skalę ocen Sheldona od 1 do 70, która została po raz pierwszy zastosowana w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 40 ubiegłego wieku. 70 oznacza monetę bez poprodukcyjnych niedoskonałości przy wykorzystaniu 5-krotnego powiększenia przy jej obserwacji. Numerem 1 opisywane są egzemplarze, na których da się zidentyfikować datę, rodzaj monety, jednak krawędzie są praktyczne zatarte.

Co wpływa na rzadkość monety i popyt na nią?

Rzadkość występowania polega przede wszystkim na tym ile monet zostało wyemitowanych, ile się zachowało oraz w jakim stanie. Nie da się wyprowadzić wzoru, który idealnie wykaże wartość monety ponieważ dochodzi czynnik ludzki. W dobie Internetu warto jednak sprawdzić jak kształtują się ceny na popularnych serwisach aukcyjnych. Można podpytać też na forach innych pasjonatów numizmatyki lub poszukać odpowiedzi w specjalnych katalogach i książkach. Jeśli będziemy podejrzewać, że moneta jest cenna warto udać się do sklepu numizmatycznego. Osoby tam pracujące zazwyczaj dysponują wiedzą i narzędziami, żeby oszacować wartość egzemplarza.

Z wyceną nierozerwalnie wiąże się też z tym popyt na dane monety. Może być wyższy lub niższy w różnych częściach świata lub na przestrzeni czasu. Tutaj też na pewno pomocny będzie Internet. Wpisując daną frazę dość szybko dowiemy się czy kolekcjonerzy zainteresowani są rodzajem posiadanych przez nas monet. Warto również pamiętać o monetach z błędami menniczymi czyli destruktach. Te zwykle są sporo więcej warte od monet zwykłych.

Czym są monety bulionowe i kolekcjonerskie?

W ogólnej wycenie wyjątkiem są monety bulionowe. Zwykle mają wyższą wartość niż nominalna już w momencie emisji. Są one wykonane zazwyczaj ze srebra lub złota, a rzadziej z takich metali jak platyna czy pallad. Są przeznaczone głównie dla kolekcjonerów lub inwestorów. Przykładem takiej monety jest np. brytyjski suweren o nominale 1 funta, który wykonany jest ze złota i przez to automatycznie od razu ma wyższą wartość niż nominalna.

Również monety kolekcjonerskie znacznie różnią się od obiegowych. Na przykład po aktualnie emitowane przez Narodowy Bank Polski kolejki ustawiają się już w godzinach nocnych. To dlatego, że ich liczba jest ograniczona i już tego samego dnia zwykle pojawiają się na przeróżnych aukcjach w cenach wyższych niż emisyjna.

Jeśli moneta jest zbyt mocno zniszczona, aby mieć wartość numizmatyczną jej cenę definiuje przede wszystkim zawartość metalu (ilość złota lub srebra w monecie) w niej. Jeśli są to wspomniane wcześniej monety bulionowe to zazwyczaj ich stan nie ma większego znaczenia, ponieważ liczy się ich zawartość kruszcu.

Srebrne monety w tacce numizmatycznej

Odpowiednie przechowywanie monet znacząco wpływa na utrzymanie ich wysokiej jakości

Jedna z pożądanych polskich monet 10 złotych z 1932 r. „Głowa kobiety”

Jedna z pożądanych polskich monet 10 złotych z 1932 r. „Głowa kobiety”

Rewers 2-złotowej monety z 2006 roku z serii "Dzieje złotego" poświęconej monecie 10 złotych z 1932 r. "Głowa kobiety"

Rewers 2-złotowej monety z 2006 roku z serii "Dzieje złotego" poświęconej monecie 10 złotych z 1932 r. "Głowa kobiety".

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.