W ogólnej wycenie wyjątkiem są monety bulionowe. Zwykle mają wyższą wartość niż nominalna już w momencie emisji. Są one wykonane zazwyczaj ze srebra lub złota, a rzadziej z takich metali jak platyna czy pallad. Są przeznaczone głównie dla kolekcjonerów lub inwestorów. Przykładem takiej monety jest np. brytyjski suweren o nominale 1 funta, który wykonany jest ze złota i przez to automatycznie od razu ma wyższą wartość niż nominalna.
Również monety kolekcjonerskie znacznie różnią się od obiegowych. Na przykład po aktualnie emitowane przez Narodowy Bank Polski kolejki ustawiają się już w godzinach nocnych. To dlatego, że ich liczba jest ograniczona i już tego samego dnia zwykle pojawiają się na przeróżnych aukcjach w cenach wyższych niż emisyjna.
Jeśli moneta jest zbyt mocno zniszczona, aby mieć wartość numizmatyczną jej cenę definiuje przede wszystkim zawartość metalu (ilość złota lub srebra w monecie) w niej. Jeśli są to wspomniane wcześniej monety bulionowe to zazwyczaj ich stan nie ma większego znaczenia, ponieważ liczy się ich zawartość kruszcu.