Sposoby oceny jakości zachowania monet różnią się ze względu na kraj, w którym są używane. W Polsce najpowszechniejsza skala składa się z VII klas. Powstała na bazie amerykańskiej skali Sheldona z 1949 roku, która zawiera aż 70 stopni. Z niej korzystają najbardziej uznane firmy gradingowe.

Jakie są stany zachowania monet?

I Stan Menniczy (SM) – monety bez jakichkolwiek defektów. Praktycznie tylko takie, które dopiero co opuściły mennice lub zaraz po tym zostały odpowiednio zabezpieczone. Nigdy nie były środkiem płatniczym. Można wyróżnić również stan lustrzany. Czyli monety w opisanej jakości w wersji lustrzanej.

II Stan Znakomity (ZN) – egzemplarze w odrobinę gorszym stanie. Niektóre z nich mogły być już w obiegu jednak wycofano je na tyle szybko, że ich zużycie jest minimalne.

III Stan Bardzo Piękny (BP) – w tym stanie monety dalej zachowują wszystkie swoje szczegóły. Mogą posiadać jednak delikatne rysy i wytarcia partii wystających oraz widoczne ślady użytkowania na krawędziach.

IV Stan Piękny (P) – takie sztuki często były w obiegu i widać na nich zarysowania, otarcia, efekty korzystania, jednak wszystkie elementy legendy są widoczne.

V Stan Bardzo Dobry (BD) – monety tej kategorii noszą już wyraźne ślady użytkowania. Da się stwierdzić ich rodzaj, jednak niektóre z elementów są nieczytelne np. data, napisy.

VI Stan Dobry (DB) – można stwierdzić co to za monety, zazwyczaj porównując je z innymi, jednak większość ich detali jest już zatarta lub zniszczona. Ich pochodzenie określa się również na podstawie ich wagi i wymiarów.

VII Stan Zły (Z) – egzemplarze są już w tak złym stanie, że nie jest możliwa ich jednoznaczna identyfikacja. W Polsce jest to najgorsza kategoria w skali zachowania monet.

Jakie monety można kupić na aukcjach?

Na aukcjach można spotkać przede wszystkim monety w stanie nie gorszym niż Stan Bardzo Piękny (III). Bardziej zniszczone egzemplarze występują rzadko i tylko w przypadku unikatów. Niekiedy korzysta się ze skali o węższym zakresie (Stan Menniczy, Stan Bardzo Dobry, Stan Dobry, Stan Dostateczny) lub szerszym (dochodzi Stan Lustrzany, odnoszący się do monet tylko z takim lustrem, który oznacza jeszcze lepszą jakość niż Stan Menniczy). Polska skala została stworzona na bazie amerykańskiej, stąd też istnieją jej odpowiedniki.

Jeśli jednak interesują Cię monety w stanie menniczym, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego. Nasze produkty charakteryzują się tym, że prawie wszystkie występują właśnie w najwyższej i najbardziej cennej jakości.

Porównanie skal zachowania monet

  

SKALA

POLSKA

AMERYKAŃSKA/ANGIELSKA

NIEMIECKA

STAN LUSTRZANY (L)

PROOF

POLIERTE PLATE (PP)

I STAN MENNICZY (SM)

UNCIRCULATED (UNC)

STEMPELGLANZ (ST)

II STAN ZNAKOMITY (ZN)

EXTREMELY FINE (EF LUB XF)

VORZÜGLICH (VZ)

III STAN BARDZO PIĘKNY (BP)

VERY FINE (VF)

SEHR SCHÖN (SS)

IV STAN PIĘKNY (P)

FINE (F)

SCHÖN (S)

V STAN BARDZO DOBRY (BD)

VERY GOOD (VG)

SEHR GUT ERHALTEN (SG)

VI STAN DOBRY (DB)

GOOD (G)

GUT ERHALTEN (GE)

VII STAN ZŁY (Z)

POOR (PR)

GERING ERHALTEN

Stara brązowa moneta oparta na lupie

Skale zachowania ułatwiają poprawną wycenę monet

Monety luzem na stole i w arkuszu na monety

Sposoby przechowywania monet mają wpływ na ich jakość i wartość

Dłoń w białej rękawiczce trzymająca starą monetę

To jak obchodzimy się z monetami wpływa na ich jakość

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.