Rękawiczki – niedrogi gadżet istotny przede wszystkim przy manipulacjach z cennymi i starymi monetami. Okazuje się, że nawet niewielka ilość potu, którą mamy na palcach potrafi zareagować z materiałem, z którego zrobiona jest moneta. Nawet jeśli taka reakcja nie jest widoczna od razu po latach może okazać się, że w miejscu dotyku pozostało odbarwienie. Rękawiczki są również przydatne, żeby po prostu monet nie zabrudzić oraz ich nie trzeć. Najpowszechniejsze są rękawiczki bawełniane, które są bardzo użyteczne i niedrogie. Dalej jednak należy uważać, zwłaszcza jeśli używamy ich już kolejny raz – mogą być na nich niewidoczne zabrudzenia np. drobinki piasku, którymi można zarysować lustro monet. Najlepiej trzymać numizmaty za rant.
Pinceta/pęseta – to szczypczyki pozwalające na delikatne złapanie monety. Zakończone są tworzywem, dzięki czemu ta stabilnie trzyma się w kleszczach i nie jest uszkadzana.
Lupy – ułatwiają dostrzeżenie detali monet. Na rynku można spotkać nawet hybrydy lup z pęsetami i podświetleniem. Bardziej zaawansowane mają lampy UV, które pomagają też przy sprawdzaniu autentyczności banknotów i znaczków.
Mikroskopy – to już zaawansowana opcja lup. Używane przede wszystkim do oceny autentyczności i stanu zachowania drogocenniejszych egzemplarzy.
Wagi – bardzo wrażliwe, pomagają w ocenie pochodzenia monet. Przydatne zwłaszcza przy monetach bulionowych.
Linijki mennicze – służą do precyzyjnego sprawdzania autentyczności najbardziej powszechnych złotych monet np. Krugerrandów, Kanadyjskich Liści Klonowych czy Australijskich Kangurów. Ułatwiają sprawdzenie ich grubości, średnicy czy masy.