Do podstawowych akcesoriów przydatnych w numizmatyce należą wszelkiego rodzaju opakowania, które opisałam w jednym z poprzednich artykułów. Już samo używanie takich przedmiotów znacząco wpływa na stan zachowania naszej kolekcji i pozwala utrzymywać monety w jak najlepszym stanie.

Przydatne akcesoria numizmatyczne

Rękawiczki – niedrogi gadżet istotny przede wszystkim przy manipulacjach z cennymi i starymi monetami. Okazuje się, że nawet niewielka ilość potu, którą mamy na palcach potrafi zareagować z materiałem, z którego zrobiona jest moneta. Nawet jeśli taka reakcja nie jest widoczna od razu po latach może okazać się, że w miejscu dotyku pozostało odbarwienie. Rękawiczki są również przydatne, żeby po prostu monet nie zabrudzić oraz ich nie trzeć. Najpowszechniejsze są rękawiczki bawełniane, które są bardzo użyteczne i niedrogie. Dalej jednak należy uważać, zwłaszcza jeśli używamy ich już kolejny raz – mogą być na nich niewidoczne zabrudzenia np. drobinki piasku, którymi można zarysować lustro monet. Najlepiej trzymać numizmaty za rant.

Pinceta/pęseta – to szczypczyki pozwalające na delikatne złapanie monety. Zakończone są tworzywem, dzięki czemu ta stabilnie trzyma się w kleszczach i nie jest uszkadzana.

Lupy – ułatwiają dostrzeżenie detali monet. Na rynku można spotkać nawet hybrydy lup z pęsetami i podświetleniem. Bardziej zaawansowane mają lampy UV, które pomagają też przy sprawdzaniu autentyczności banknotów i znaczków.

Mikroskopy – to już zaawansowana opcja lup. Używane przede wszystkim do oceny autentyczności i stanu zachowania drogocenniejszych egzemplarzy.

Wagi – bardzo wrażliwe, pomagają w ocenie pochodzenia monet. Przydatne zwłaszcza przy monetach bulionowych.

Linijki mennicze – służą do precyzyjnego sprawdzania autentyczności najbardziej powszechnych złotych monet np. Krugerrandów, Kanadyjskich Liści Klonowych czy Australijskich Kangurów. Ułatwiają sprawdzenie ich grubości, średnicy czy masy.

Akcesoria zaawansowane

Myjki ultradźwiękowe – myjki do delikatnego czyszczenia monet bez ich szorowania. Dodatkowo dostępne są specjalne preparaty czyszczące odpowiednie do różnych rodzajów stopów, z których numizmaty są zrobione. Mogą być przydatne, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy posiadamy odpowiednią wiedzę do ich używania. Czyszczenie monet to bardzo delikatny proces i nie powinno się go przeprowadzać bez odpowiedniej wiedzy i pewności czy na pewno chcemy poddać monetę procesowi oczyszczania. Przed zakupem warto zastanowić się w jaki sposób chcemy obchodzić się z naszymi monetami i przygotować się na to.

Dłoń w rękawiczce trzymająca wykopaną monetę i lupa

Rękawiczki i lupa to jedne z najtańszych i najpowszechniej wykorzystywanych akcesoriów w numizmatyce

Waga jubilerska

Dokładna waga taka jak jubilerska pomaga w bardziej precyzyjnej ocenie monet

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.