Ignacy Łukasiewicz to bohater srebrnej monety wyemitowanej 8 marca 2022 roku przez Narodowy Bank Polski. Łukasiewicz był polskim naukowcem i przedsiębiorcą, który przyczynił się do rozwoju przemysłu naftowego na całym świecie. Miało to znaczący wpływ na wzrost ówczesnej gospodarki, a z jego pracy korzystano przez lata.

Kim był Ignacy Łukasiewicz?

Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 lub 23 marca 1822 roku w miejscowości Zaduszniki na Podkarpaciu. Pochodził z inteligenckiej zubożałej szlachty. Gdy miał 8 lat jego rodzina przeniosła się do Rzeszowa gdzie zaczął uczęszczać do gimnazjum. Niestety, udało mu się ukończyć zaledwie 4 klasy z powodu problemów finansowych rodziny. Zdążył jednak w trakcie tych lat poznać łacinę i język niemiecki do tego stopnia, że w późniejszych latach gdy miał możliwość, bez problemu kontynuował edukację.

Jakie są największe osiągnięcia Ignacego Łukasiewicza?

Podjął się pracy pomocnika farmaceutycznego w Łańcucie. Tam zdobywał wiedzę z zakresu farmacji i chemii. Zaczął angażować się w ruchy niepodległościowe, a przy okazji zdobył uprawnienia pomocnika aptekarskiego. Został agentem Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego na rejon Rzeszów. Za swoją działalność był aresztowany, jednak wkrótce został zwolniony z powodu braku dowodów. Był jednak pod obserwacją co nie pozwalało na działania konspiracyjne. Rozpoczął pracę w aptece u Piotra Mikolascha, którego wstawiennictwo pomogło Ignacemu rozpocząć studiowanie farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim

Po uzyskaniu dyplomu powrócił do pracy u Mikolascha gdzie rozpoczęli wspólnie z nim i Janem Zehem badania. Uzyskiwali naftę i starali się znaleźć dla niej zastosowanie. Wkrótce Piotr i Jan zrezygnowali, a Łukasiewicz próbował dalej. Udało mu się skonstruować lampę, która działała dzięki energii z nafty. Tak Ignacy Łukasiewicz został konstruktorem pierwszej na świecie lampy naftowej. Wynalazku, który został bardzo szybko spopularyzowany i wykorzystywany latami na całym świecie. Po swoim wielkim odkryciu Ignacy przeniósł się bliżej terenów gdzie były złoża ropy naftowej. W 1854 roku założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w miejscowości Bóbrka.

Całe swoje późniejsze życie zawodowe Ignacy związał z wydobywaniem ropy naftowej i jej przetwórstwem. Poza naftą uzyskiwał również asfalt, oleje i smary. Nie zaniechał swoich farmaceutycznych zainteresowań i otworzył aptekę. Ożenił się ze swoją siostrzenicą Honoratą Stacherską. Mieli jedyna córkę Mariannę, która zmarła w wieku dziecięcym. Łukasiewicz zmarł w wyniku zapalenia płuc 7 stycznia 1882 roku i został pochowany z Zręcinie. 

Jak wygląda moneta z Ignacym Łukasiewiczem?

Pierwsza złotowa moneta poświęcona postaci Ignacego Łukasiewicza została wydana już w 1983 roku w miedzioniklu. Miała nominał 50 złotych. Ponownie naukowiec znalazł się na polskich monetach w 2003 roku w temacie „150-lecie narodzin przemysłu naftowego i gazowniczego”. Moneta z 2022 roku została wybita w standardzie srebrnym Ag 999/1000. Ma nominał 10 złotych. Posiada wysoki relief i lustrzany stempel a rant gładki. Średnica to 32,00 mm, a waga 31,10 g. Nakład do 10 000 sztuk. Cena w dniu emisji wyniosła 290,00 złotych. Na rewersie widnieje naukowiec wraz z lampą naftową a w tle ukazane są kopalnie ropy naftowej. Z prawej półkoliście zapisane "200. ROCZNICA URODZIN", z lewej "IGNACEGO ŁUKASIEWICZA". Na awersie centralnie orzeł biały w koronie ze znakiem mennicy MW pod łapą. Nad nim półkoliście nazwa państwa emitującego monetę RZECZPOSPOLITA POLSKA. Poniżej nominał "10 ZŁ", a u dołu rok emisji 2022.

Rewers monety 10-złotowej z 2022 roku dedykowanej Ignacemu Łukasiewiczowi

Rewers monety 10-złotowej z 2022 roku dedykowanej Ignacemu Łukasiewiczowi

Awers monety 10-złotowej z 2022 roku dedykowanej Ignacemu Łukasiewiczowi

Awers monety 10-złotowej z 2022 roku dedykowanej Ignacemu Łukasiewiczowi

Rewers monety 50-złotowej z 1983 roku dedykowanej Ignacemu Łukasiewiczowi

Rewers monety 50-złotowej z 1983 roku dedykowanej Ignacemu Łukasiewiczowi

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.