Unikatowe monety są bardzo pożądane przez kolekcjonerów. Ich cenę definiuje przede wszystkim rzadkość ich występowania oraz data powstania. W oparciu o najwyższe uzyskane kwoty przedstawiam 5 najdroższych monet świata.

Miejsce 5 - Umayyad Gold Dinar – 6 029 400 USD

Średniowieczna moneta islamska z czasów panowania kalifa Abd al-Malik ibn Marwan z dynastii Umajjadów powstała około 696-697 roku. Ówczesnemu władcy w niesmak było korzystanie z waluty bizantyjskiej, która miała symbolikę chrześcijańską oraz wizerunki zagranicznych władców. Złoty dinar na awersie, rewersie oraz otoku ma hasła nawiązujące do Islamu. Zakłada się, że obecnie istnieje tylko kilkanaście sztuk. Transakcja podczas, której uzyskano kwotę 6 029 400 USD odbyła się w kwietniu 2011 roku.

Miejsce 4 - Brasher Doubloon - EB on Breast - AU-50 - 7 395 000 USD

Miejsce 3 - Brasher Doubloon - EB on Wing - MS-65 - 9 360 000 USD

Monety pochodzące z 1787 roku stworzone przez złotnika – Epraim’a Brasher’a. Ich autor próbował przekonać władze stanu Nowy Jork do rozpoczęcia korzystania z monet miedzianych zamiast złotych. Pomimo odmowy rozpoczął ich wybijanie na własną rękę - głównie z miedzi i brązu. Dodatkowo stworzył kilka sztuk z 22 karatowego złota. To właśnie dwa ze złotych egzemplarzy zostały sprzedane w styczniu 2021 roku i grudniu 2011 roku, odpowiednio za kwoty 9 360 000 USD oraz 7 395 000 USD.

Miejsce 2 - Flowing Hair Dollar - 10 016 875 USD

Zaprojektowana przez Robert’a Scot’a i po raz pierwszy wybita w 1794 roku w mennicy w Stanach Zjednoczonych. Pod względem wielkości oraz zawartości srebra została oparta na dolarze hiszpańskim, ponieważ na nim bazował ówczesny system monetarny USA. Na jej awersie znajduje się personifikacja Wolności jako kobieta o długich, rozpuszczonych włosach, a na rewersie orzeł otoczony wieńcem. Szacuje się, że obecnie istnieje około 120-130 sztuk. W styczniu 2013 roku monetę sprzedano za 10 016 875 USD.

Miejsce 1 - Double Eagle – 18 900 900 USD

Obecnie najdroższą sprzedaną monetą w historii jest Double Eagle z 1933 roku. Autorem jej projektu był Augustus Saint-Gaudens, który niestety nie doczekał jej emisji. Każda z powstałych monet zawierała w sobie 90% procent złota oraz 10% miedzi. Ówczesna wartość wynosiła 20 dolarów amerykańskich. Na awersie znajduje się uosobienie Wolności (Libertas) pod postacią kroczącej kobiety dzierżącej w lewej ręce gałązkę oliwną, a w prawej pochodnię. Na rewersie autor umieścił symbol Stanów Zjednoczonych czyli orła na tle wschodzącego słońca.

Moneta była w obiegu w latach 1907-1933. W wyniku kryzysu gospodarczego i zwiększonego zapotrzebowania na złoto ówczesny prezydent Franklin D. Roosevelt wydał dekret, w którym oznajmił wycofanie z obiegu 20 dolarówek Double Eagle jako legalnego środka płatniczego. Tylko w roku poprzedzającym tę decyzję wyprodukowano aż 445 500 tych monet. Do oficjalnego obiegu nie trafiła żadna z nich, a prawie wszystkie zostały przetopione. Skąd wiadomo, że prawie? Po zważeniu przetopionego złota (które ostatecznie miało trafić do Fort Knox) zauważono, że brakuje ilości odpowiadającej kilkunastu sztukom. Zareagowano bardzo szybko i większość ze skradzionych monet udało się odzyskać. Jednak jedna przepadła.

Legalnie dwie z zachowanych trafiły do narodowego zbioru numizmatycznego USA. Nielegalnie jedna z nich znalazła się w posiadaniu egipskiego króla Faruka. W 1964 roku w Kairze odbyła się aukcja dóbr należących do wspomnianego króla Egiptu, który został obalony. Służbom bezpieczeństwa USA nie udało się jednak odzyskać monety. Kolejna okazja nadarzyła się dopiero w 1996 roku. Brytyjski handlarz Stephen Fenton podjął próbę sprzedaży Double Eagle.

Po pierwotnych kłamstwach na temat pochodzenia egzemplarza (twierdził, że nabył go w sklepie numizmatycznym w Londynie), przyznał że moneta pochodzi z kolekcji Faruka. 8 czerwca 2021 roku moneta została sprzedana za rekordową kwotę 18 900 000 USD.

Istnieje możliwość inwestowania nie tylko w monety warte miliony, ale nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. To szczególnie wskazane dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przydomek z numizmatycznym światem. Można nauczyć obracać się takimi monetami, aby nabrać wiedzy i w przyszłości skupić się na droższych przedmiotach.

Jedna z najdroższych monet świata Dolar "Flowing Hair" z 1794 roku - awers

Jedna z najdroższych monet świata Dolar "Flowing Hair" z 1794 roku - awers

Jedna z najdroższych monet świata Dolar "Flowing Hair" z 1794 roku - rewers

Jedna z najdroższych monet świata Dolar "Flowing Hair" z 1794 roku - rewers

Najdroższa moneta świata "Double Eagle", Stany Zjednoczone, 1933 r. - awers

Najdroższa moneta świata "Double Eagle", Stany Zjednoczone, 1933 r. - awers

Najdroższa moneta świata "Double Eagle", Stany Zjednoczone, 1933 r. - rewers

Najdroższa moneta świata "Double Eagle", Stany Zjednoczone, 1933 r. - rewers

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.