W australijskiej mennicy postanowiono stworzyć największą monetę na świecie. Jakby tego było mało to zrobioną ze złota. Ten imponujący plan udało się zrealizować w 2011 roku tym samym pobijając nie jeden, a aż trzy rekordy Guinness’a: w kategoriach na największą, najcięższą i najbardziej wartościową monetę świata.

Jak wygląda największa moneta świata ze złota?

Autorem projektu rewersu wspomnianego giganta jest Stuart Devlin. Widnieje na nim czerwony kangur w promieniach słonecznych, który już wcześniej pojawiał się na wydawanych od 20 lat kilogramowych złotych monetach. Wyglądem awersu zajął się Ian Rank-Broadley od wielu lat współpracujący z brytyjską rodziną królewską. Umieścił on wizerunek królowej Elżbiety II obok nominału 1 000 000 dolarów australijskich.

Co ciekawe wartość monety oszacowano na 53 500 000 tych dolarów. Oczywiście przez zmiany cen złota kwota ta ciągle się zmienia. Zawartość tego kruszcu w monecie to 99,99 procent. Waży ona 1012 kilogramów, ma 80 centymetrów szerokości, a jej grubość to 12 centymetrów. Powstała z okazji spotkania przewodniczących państw byłego Imperium Brytyjskiego.

Największa polska moneta złota

Wcześniej rekord należał do „Big Maple Leaf” z mennicy z Kanady. Ich moneta z 2007 roku ważyła „zaledwie” 100 kilogramów i również była wykonana ze złota. Na niej też widniał wizerunek królowej Elżbiety II. Wykonano tylko 5 sztuk tego dolara. Jedna z nich została skradziona z muzeum w Berlinie i niestety najprawdopodobniej została bezpowrotnie zniszczona.

W Polsce również mamy swoje rekordy. 100 dukatów Zygmunta III Wazy z 1621 roku powstało dla uczczenia wygranej bitwy pod Chocimiem. Zawiera 348,3 g złota i ma średnicę 70 mm. Ich projektantem był Samuel Ammon. Na awersie umieścił wizerunek władcy, natomiast na rewersie tarczę z herbami Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii oraz snopek siana jako symbol Wazów. Obecnie znanych jest kilkanaście sztuk takich monet. Jedna z nich została sprzedana w 2018 roku na aukcji za ponad 2 000 000 dolarów amerykańskich. W Polsce monety można zobaczyć w Krakowie - na Wawelu oraz w Muzeum Czapskich.

Awers złotej monety o wadze 1 tony z wizerunkiem królowej Elżbiety II i nominale 1 000 000 dolarów australijskich

Awers złotej monety o wadze 1 tony z wizerunkiem królowej Elżbiety II i nominale 1 000 000 dolarów australijskich

Awers złotej monety o wadze 1 tony z wizerunkiem królowej Elżbiety II i nominale 1 000 000 dolarów australijskich

Rewers złotej monety o wadze 1 tony z wizerunkiem królowej Elżbiety II i nominale 1 000 000 dolarów australijskich

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.