Złoto jest dość rzadko występującym pierwiastkiem. W zupełnie czystej postaci jest lekko ciągliwy, a jego barwa jest jasno-żółta i lekko czerwonawa. Naturalnie występuje zazwyczaj jako elektrum czyli w połączeniu ze srebrem. W przyrodzie można go znaleźć w skałach jako ziarna lub samorodki. Ich skupiska są nazywane żyłami. Można też spotkać je w osadach powstających na skutek działalności wód płynących. Wielu z nas kojarzy zapewne z filmów obrazy poszukiwaczy złota przepłukujących zawartość strumieni. A jak obecnie wygląda proces pozyskiwania złota?

Gdzie można znaleźć złoto w Polsce?

Aktualnie wydobywanie złota odbywa się w kopalniach głębinowych i odkrywkowych. Istnieją 2 podstawowe rodzaje złóż: pierwotne czyli na przykład żyły w skałach i wtórne powstające na bazie zniszczenia pierwotnych czyli np. te w osadach. Złoto występuje w wielu miejscach na świecie jednak nie wszędzie zachodzi ekonomiczny sens jego wydobycia, bo jest go np. po prostu za mało. Jest tak np. w naszym kraju. Jest ono tutaj wydobywane (okolice Lubina, Polkowic oraz Rudnej), jednak przy okazji pozyskiwania kruszcu ze złóż rudy miedzi, w których stanowi małą domieszkę. Jego produkcja odbywa się w hucie miedzi w Głogowie (w 2017 roku uzyskano 3,65 tony złota). Istnieją również rejony, w których kruszec ten wydobywany był historycznie.

Kto jest największym producentem złota?

Obecnie największym producentem złota na świecie są Chiny. Tego tytułu bronią od 2007 roku. W 2019 roku wyprodukowały 420 ton tego metalu. Na drugim miejscu w tym samym roku była Australia z 330 tonami, a na trzecim Rosja z 310 tonami. Kolejne miejsca to: Stany Zjednoczone (200 ton), Kanada (180 ton), Indonezja (160 ton), Peru i Ghana (130 ton), Meksyk (110 ton), Uzbekistan (100 ton), Południowa Afryka (90 ton), Brazylia (85 ton), Papua-Nowa Gwinea (70 ton), Chile (50 ton). Pozostałe państwa świata wyprodukowały łącznie około 800 ton. Daje to razem wydobycie na poziomie 3300 ton w 2019 roku.

Gdzie występują największe złoża złota?

Innym aspektem jest występowanie złóż i ich zasoby. Nie pokrywają się one do końca z tym kto wydobywa najwięcej złota. To w okolicach Johannesburga w Południowej Afryce, a nie w Chinach istnieje obecnie największe złoże omawianego metalu, szacowane na około 70 000 ton. Największą firmą zajmującą się jego wydobyciem jest Newmont Corporation z siedzibą w Greenwood Village w Stanach Zjednoczonych istniejąca od 1921 roku. Posiada kopalnie w Ameryce Północnej (Nevada, Kolorado, Ontario, Quebec, Meksyk i Dominikana), Ameryce Południowej (Argentyna, Peru, Surinam) i Australii.

Wydobywanie złota to ogromne i kosztowne przedsięwzięcie i z tego powodu musi się opłacać. Wie to wielu ludzi, którzy inwestują w ten kruszec. Monety inwestycyjne stworzone ze szlachetnych metali nazywane są monetami bulionowymi. Do jednych z najsłynniejszych i najbardziej poważanych należą "Krugerrandy" z RPA, "Liście klonowe" z Kanady czy "Panda" z Chin.

Sztabki złota

Przechowywanie złota w formie sztabek to popularna metoda przy jego większej ilości

Rewers chińskiej monety bulionowej panda ze złota

Rewers chińskiej monety bulionowej ze złota

Awers chińskiej monety bulionowej panda ze złota

Awers chińskiej monety bulionowej ze złota

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.