Patrząc z obecnej perspektywy złoto i srebro zawsze miało znaczenie dla ludzkości i były dobrami luksusowymi. Nawet jeśli ich ceny się wahały to spadki nie były na tyle diametralne, aby stały się one zupełnie bezwartościowe. Oczywiście, jeśli ktoś posiada duże zasoby tych metali to odczuwa każde zmiany na rynku. Dlatego nie jest to polecana opcja dla ludzi, którzy chcą w nie inwestować w trybie podobnym do giełdowego – kupić na dołku, sprzedać na górce i to w jak najkrótszym czasie. Myśląc o ulokowaniu kapitału w złotych czy srebrnych monetach należy patrzeć długofalowo i nie zamrażać pieniędzy, które mogą nam być nagle niezbędne. Nie powinny też być podstawą naszego portfela inwestycyjnego. W tym artykule skupię się wyłącznie na monetach. Należy jednak pamiętać, że są też inne możliwości: np. zakup biżuterii czy sztabek. 

Podstawowe pojęcia przy monetach z cennych kruszców

W przypadku chęci inwestycji w złote jak i srebrne monety warto zwrócić uwagę na to z jakiej próby zostały wykonane. Np. próba złota 500 będzie oznaczała, że zawartość tego metalu w całym stopie, z którego zrobiona jest moneta wynosi 50%. Oczywiście im ta wartość jest wyższa tym moneta jest „czystsza” i zawiera więcej cennego kruszcu. Trzeba również nauczyć korzystać się z takich pojęć jak uncja trojańska. Jest to anglosaska jednostka (potocznie zwana uncją jubilerską, aptekarską) odpowiadająca 31,1034 g i oznaczana jako „oz”. Nie należy mieszać jej z uncją międzynarodową (uncją handlową), bo ta odpowiada 28,3495 grama.

Innym ważnym pojęciem są karaty. 1 karat oznacza, że w stopie znajduje się 1/24 złota. 24-karatowy przedmiot oznacza, że jest on zrobiony w 99,99% z tego metalu i będzie miał próbę 999,9. 14-karatowy 58,30% będzie miał próbę 583. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to odrobinę skomplikowane, jednak po opatrzeniu się z tymi liczbami i wyrażeniami po pewnym czasie staną się one oczywiste. Warto jednak uważać na sformułowania w stylu „pokryty 24-karatowym złotem”. Nie oznacza to czystej, złotej monety tylko to, że ta zrobiona jest z innych metali i pokryta jest złotem w nieznanej ilości - i to zapewne niewielkiej. Należy też wiedzieć, że im więcej zawartości złota w monecie, którą chcemy nabyć tym prowizja od jej zakupu będzie korzystniejsza. Powszechnie uważa się, że opłaca nabywać się takie, które mają zawartość minimum 1 uncji.

Czym są monety bulionowe?

Może obiło Ci się o uszy pojęcie moneta bulionowa. Jest to taka moneta, która nie ma wartości kolekcjonerskiej, a jedynie taką ile jest w niej zawarte cennego kruszcu. Takie egzemplarze posiadają oznaczenia próby z jakiej zostały wykonane i datę produkcji. Najbardziej powszechne monety bulionowe to 1-uncjowe Krugerrandy, Amerykańskie Orły, Kanadyjskie Liście Klonowe, Chińskie Pandy czy Australijskie Kangury. Przy zakupie monet warto kierować się opiniami dotyczącym punktu zakupu. Warto zaopatrywać się wyłącznie w uznanych sklepach internetowych i placówkach stacjonarnych z dobrą reputacją. Nie warto ryzykować i nabywać ich z niepotwierdzonych źródeł. 

Jeśli jednak już mamy monety i nie jesteśmy pewni co do ich jakości można udać się do jednego z uznanych dealerów stacjonarnych, który powinien mieć spektrometr masowy. To urządzenie pozwalające sprawdzić ich skład. Innym urządzeniem pozwalającym na sprawdzenie tego aspektu są linijki mennicze.

Lepiej inwestować w srebro czy złoto?

Dużo zależy od środków, które chcesz na ten cel przeznaczyć. Logicznym jest, że srebro będzie sporo tańsze od złota. Warto zainteresować się również sprawą podatkową. W Polsce na srebro inwestycyjne obowiązuje podatek VAT, a na złoto w całej Unii Europejskiej już nie. Pod względem wahań na rynku złoto wydaje się stabilniejsze i łatwiej je sprzedać. Warto sprawdzić co aktualnie jest bardziej opłacalne i pamiętać o wspomnianej wcześniej prowizji od zawartości kruszcu w monetach bulionowych. Powyższy artykuł należy traktować jako porady oraz subiektywną opinię dotyczącą inwestowania w monety. Nie powinien być wyznacznikiem tego czy warto się tego podjąć. Każdy sam powinien rozważyć czy taka metoda lokowania kapitału jest dla niego odpowiednia i czy czuje się z nią bezpiecznie. Jeśli chcesz najpierw obyć się ze światem numizmatycznym możesz zacząć od obracania tańszymi monetami  kolekcjonerskimi polskimi lub okolicznościowymi euro. Występują one dość powszechnie na rynku monet.

Oprócz monet inwestycyjnych sporo zarobić można również na złotych i srebrnych monetach kolekcjonerskich. Ich wartość może przewyższać wartość kruszcu, z którego są wykonane. Z tego powodu można również więcej na nich zarobić. Tutaj jednak warto się edukować i śledzić rynku.

Awers 1-uncjowej, złotej monety "Amerykański orzeł".

Awers 1-uncjowej, złotej monety "Amerykański orzeł".

Rewers 1-uncjowej, złotej monety "Amerykański orzeł".

Rewers 1-uncjowej, złotej monety "Amerykański orzeł".

Awers złotej monety "Złoty liść klonowy" o zawartości złota 1/10 uncji.

Awers złotej monety "Złoty liść klonowy" o zawartości złota 1/10 uncji.

Rewers złotej monety "Złoty liść klonowy" o zawartości złota 1/10 uncji.

Rewers złotej monety "Złoty liść klonowy" o zawartości złota 1/10 uncji.

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.