Do 28.06.2013 roku nie było szans aby "przeciętna" osoba mogła zobaczyć zbiory numizmatyczne ofiarowane przez rodzinę Czapskich gminie miasta Krakowa. Dopiero po tej dacie w ich dawnym pałacyku oraz w domu Władysława Łozińskiego utworzono Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej.  Mieści się ono przy ul. Piłsudskiego 10-12 i 14 w Krakowie.

Kim był Emeryk Hutten Czapski?

Emeryk Hutten Czapski urodził się w 1898 roku i był synem szambelana Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zawodowo udał się w ślady ojca, a następnie został gubernatorem Petersburga. Z zamiłowania był numizmatykiem, pasjonatem kolekcjonowania oraz historii, a z wykształcenia przyrodnikiem. Za zasługi podczas wojny krymskiej zezwolono mu na używanie przydomka „Hutten” w nazwisku, którego używali jego pruscy przodkowie. W związku ze swoimi zobowiązaniami zawodowymi wiele podróżował. To właśnie z takich wojaży przywoził cenne pamiątki do rodzinnej posiadłości w Stańkowie (obecnie Stańkawa) na Białorusi.

Po latach wraz z rodziną i wszystkimi eksponatami przeniósł się do Krakowa, gdzie mieszkał do końca życia. W swoich zbiorach posiadał nie tylko monety, ale i banknoty, ordery, medale, książki, pisma i wiele innych przedmiotów. Osobiście wykonał wykaz wszystkich egzemplarzy ze swoich zbiorów i nakazał wybudowanie dla nich specjalnego miejsca z dużymi oknami oraz gablotami. Wiodła do niego osobna brama, a nad wejściem widniał napis po łacinie: „Pamiątkom ocalonym z burzy dziejowej”. Emeryk Hutten-Czapski zmarł w 1896 roku, a 12.03.1903 roku rodzina przekazała jego zbiory i zapiski miastu. Taki gest świadczy o wielkiej świadomości na temat wagi tożsamości historycznej i przedmiotów w jej tworzeniu.

Co znajduje się w zbiorach Muzeum Czapskich w Krakowie?

Sukcesywnie kolekcja była powiększana o darowizny również innych osób. Monety piastowskie Zygmunta Zakrzewskiego, antyczne Franciszka Piekosińskiego i Karola Halamy,  średniowieczne Wiktora Wittyga czy monety krzyżackie i kurlandzkie Piotra Umińskiego. Obecnie kolekcja wszystkich przedmiotów (nie tylko monet) liczy około 100 000 sztuk z czego 11 000 pochodzi od rodziny Czapskich. Wzbudzającym wiele emocji elementem zbiorów jest 100 dukatów Zygmunta III Wazy – najdroższa moneta nie tylko w Polsce, ale i Europie. Została wybita w 1621 roku w Bydgoszczy. Podobny egzemplarz sprzedano w 2018 roku na nowojorskiej aukcji za 2 160 000 dolarów amerykańskich. Z innych ciekawych eksponatów są tam denary Bolesława Chrobrego z około 1100 roku. W tym ten, na którym po raz pierwszy zapisano nazwę Polski czyli „PRINCES POLONIE”. Można znaleźć tam również pierwszą polską złotą monetę czyli floren Władysława Łokietka.

Wspomniane muzeum warto również odwiedzić nie tylko ze względu na monety. Są też tam przepiękne medale, starodruki, puchary, militaria, tkaniny, ceramika i wiele, wiele innych przedmiotów godnych uwagi. Dzięki ogromowi otrzymanych przedmiotów można znaleźć tam prace malarskie z kolekcji Edmunda Łozińskiego oraz Karola Szymkiewicza. 

Emeryk Hutten-Czapski (1828-1896)  W. A. Bobrow, 1876.  Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Muzeum Narodowe w Krakowie

Emeryk Hutten-Czapski (1828-1896)

W. A. Bobrow, 1876.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Hutten-Czapskich w 1926 roku

Muzeum Hutten-Czapskich w 1926 roku

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.