Strefa euro została wprowadzona 1 stycznia 1999 roku. Wydarzenie to poprzedziło wiele lat ustaleń, analiz możliwych zagrożeń i wyboru jak najbardziej optymalnych rozwiązań. W początkowym etapie w przedsięwzięciu wzięło udział aż 11 krajów i dużym wyzwaniem była wymiana ich walut państwowych na jednolitą. Dlatego przez pierwsze 3 lata euro używane było tylko i wyłącznie dla transakcji bezgotówkowych, a pieniądze fizyczne pojawiły się 1 stycznia 2002 roku. W międzyczasie 12 kraj dołączył do wspólnej unii monetarnej.

Wdrażanie strefy euro

Jednym z wyzwań, które czekały na osoby odpowiedzialne za wdrażanie nowej waluty było wymyślenie nowych pieniędzy. Nie wydaje się to trudnym zadaniem jednak należało zrobić to w taki sposób, aby żaden kraj nie był faworyzowany lub wręcz przeciwnie – czuł się pomijany. W przypadku walut państwowych było to dość łatwe – tematy nawiązywały bezpośrednio do ludzi, miejsc czy wydarzeń z nim związanych. W przypadku większej ilości członków o różnej kulturze, a czasem i spojrzeniu historycznym na wiele tematów, było to sporym wyzwaniem. Ostatecznie wygląd pieniędzy został ustalony na podstawie konkursu.

Jak wybrano projekty banknotów euro?

W wielu naradach brali udział przedstawiciele europejskich banków oraz niezależni eksperci. Z początkowych 18 wybranych motywów przewodnich, ostatecznie wyłoniono 3: „Epoki i style Europy”, „Dziedzictwo Europy” oraz „Temat abstrakcyjny i bezpieczeństwo”, którego nazwę zmieniono w późniejszym czasie na „Nowoczesny projekt abstrakcyjny”. Przy kolejnych konsultacjach odrzucono drugi wspomniany temat. Nastąpił etap tworzenia projektów i każdy z banków centralnych oddelegował do tego zadania swojego przedstawiciela. Wykonane przez nich prototypy musiały być nie tylko estetyczne, ale i mieć przeróżne systemy zabezpieczeń przed fałszerstwami oraz spełniać ścisłe wymogi.

Jak wyglądają monety euro?

Banknoty we wszystkich krajach strefy euro są identyczne jednak monety już się różnią. Mają taki sam rewers, jednak awers państwa ustalają same. Oczywiście musi on zostać zaakceptowany. Autorem strony wspólnej jest Luc Luycx z Królewskiej Mennicy Belgijskiej. Jego projekt został wybrany nie tylko przez komisję, ale również i ankietowanych respondentów z ogółu obywateli. Grafika przedstawia kontynent Europę w różnych ujęciach, a obok dodawany jest odpowiedni nominał. Strony narodowe wybierały państwa wedle własnych procedur, musiały jednak ująć symboliczne 12 gwiazdek znane z flagi Unii Europejskiej i Europy oraz odpowiednio rok wybicia.

Kiedy rozpoczęła się emisja euro?

Po zatwierdzeniu projektów banknotów i monet rozpoczęła się również ich modyfikacja. Dostosowywano jak najlepsze zabezpieczenia oraz delikatnie zmieniano wygląd, aby były jak najbardziej neutralne. Ustalano takie szczegóły jak sposób przedstawienia kontynentu (ostatecznie na bazie zdjęć satelitarnych) czy wygląd mostu (aby jego proporcje były zgodne z wymogami bezpieczeństwa i realizmu gdyby istniał naprawdę). Ostateczny rezultat ukazano w lipcu 1997 roku. Fizycznymi i zdatnymi do użytku wersjami ludzie mogli cieszyć się od 1 stycznia 2002 roku.

W niedługim czasie zaczęto również emitować okolicznościowe monety euro. Ustalono, że będą miały nominał 2 euro. Każdy z członków unii monetarnej euro ma prawo do emisji 2 specjalnych monet rocznie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy emitowany jest wspólny temat przez większą ilość państw. Tak było w przypadku monet wybitych z okazji 50 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, 10 rocznicy wprowadzenia strefy euro i emisji pieniędzy fizycznych czy 30-lecia flagi EU.

Banknoty euro

Banknoty euro

Różne monety euro

Monety euro

Rewers monety 2 euro

Rewers (strona wspólna) monety 2 euro

Awers słowackiej okolicznościowej monety 2 euro z 2017 roku.

Awers słowackiej okolicznościowej monety 2 euro z 2017 roku.

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.