Unia walutowa euro zaczęła obowiązywać od 1999 roku dla transakcji bezgotówkowych. Pieniądze fizyczne pojawiły się na rynku 3 lata później – w 2002 roku. Jednak nie był to jeszcze czas, w którym pojawiły się okolicznościowe monety euro. Pierwszą z nich było dopiero wyemitowane przez Grecję 2 euro z okazji Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

Jak wyglądają okolicznościowe monety euro?

Każde z państw strefy euro ma prawo do emisji 2 specjalnych monet rocznie. Ich grafiki są wybierane przez państwa, jednak muszą zawierać 12 gwiazdek znanych z flagi Unii Europejskiej. Zawsze mają nominał 2 euro. Istnieją sytuacje, w których dozwolona jest emisja 3 rodzajów monet okolicznościowych. Zdarza się to gdy występują tematy emitowane wspólnie przez większą ilość członków unii walutowej. Nie zawsze też każde państwo korzysta z maksymalnych możliwości co do wydań specjalnych i wypuszcza np. tylko 1 niestandardową monetę. 

Monety 2 euro mają strony wspólne i narodowe. Pierwsze to rewersy, które są identyczne dla każdej monety a drugie to awersy, które różnią się w zależności od państwa. Ta sama zasada stosowana jest do monet okolicznościowych. Projekt strony wspólnej stworzył Luc Luycx z Królewskiej Mennicy Belgijskiej. Jest to nominał 2 euro na konturowej mapie Europy.

Wspomnianymi tematami emitowanymi wspólnie były do tej pory: 50-lecie Traktatu Rzymskiego, 10-lecie wprowadzenia systemu euro,10-lecie banknotów i monet euro oraz 30-lecie istnienia flagi europejskiej. Pojawiały się również tematy, które emitowało mniej państw, jak np. ten dotyczący Deklaracji Praw Człowieka. Monety mają nie tylko taki sam rewers, ale i awers. Różnią się tylko oznaczeniami emitenta czyli państwa – po tym można rozpoznać skąd pochodzą. Zebranie tematycznych monet z wszystkich krajów będzie skutkować zebraniem ciekawej kolekcji o dużej wartości.

Które monety okolicznościowe 2 euro są cenne?

W ocenie wartości euro jak i innych monet istotny jest ich stan zachowania. Dzięki temu, że wszystkie euro są dość „świeże”, nie jest to tak trudne jak w przypadku starszych monet. Ich wartość często podbija też to skąd pochodzą. Np. Malta – jest to małe, wyspiarskie państwo. To powoduje, że ilość emitowanych tam monet będzie często mniejsza niż w dużo większym kraju. Małych nakładów można spodziewać się również w Monako, Watykanie czy San Marino. To powoduje, że zwykle monety z tych państw są bardzo pożądane i osiągają wyższe ceny. Warto więc porównywać ile sztuk danego euro zostało wydane.

Ciekawym przypadkiem są również niemieckie okolicznościowe monety 2 euro. Wybijane są aż w 5 różnych mennicach i różnią się tylko małymi literkami, które pozwalają je zidentyfikować. Są to: A - Państwowa Mennica w Berlinie, D - Bawarska Centralna Mennica w Monachium, F - Państwowa Mennica Badenii-Witembergii w Stuttgarcie, G - Państwowa Mennica Badenii-Witembergii w Karlsruhe, I lub J - Mennica w Hamburgu. Ma to już wpływ na cenę. Tu również można pokusić się o uzbieranie wszystkich, aby stworzyć niestandardową kolekcję. Jak przy każdym rodzaju monet, nie wolno zapominać o destruktach. Są to egzemplarze z błędami. Jest ich zwykle bardzo mało, co wpływa na ich wyższą cenę. 

Jakie są plusy inwestowania w monety okolicznościowe euro?

Inwestowanie w okolicznościowe monety 2 euro to świetna metoda na rozpoczęcie przygody z numizmatyką. Są one dość tanie, dostępne i można znaleźć dużo informacji na ich temat. Mogą być świetnym wprowadzeniem do kolekcjonowania dużo droższych egzemplarzy. Dzięki temu, że pojawiły się całkiem niedawno, wiele z nich można zakupić bez większego problemu. Często są przez to niedoceniane – niektórzy nie chcą ich kolekcjonować z powodu dość wysokiej dostępności. Jednak z roku na roku ich ilość w stanie menniczym możliwe, że będzie maleć właśnie przez to niedocenienie. To może spowodować ich wysoką cenę w przyszłości.

Okolicznościowe 2 euro dotyczą państw, które je emitują lub są w jakiś sposób dla nich bliskie. Jest to wspaniała okazja do poznania historii lub ciekawych miejsc czy przedmiotów związanych z innymi krajami. Czasem są to tematy, o których coś wiemy, ale nigdy nie zagłębialiśmy się w nie bardziej. Np. Finlandia wyemitowała monetę poświęconą saunie fińskiej, Litwa Górze Krzyży (szacuje się, że jest ich tam około 200 000!), a Włochy 1 rocznicy podpisania Konstytucji Europejskiej (która ostatecznie nie weszła w życie). Luksemburg na każdej monecie ma wizerunek aktualnego władcy – nawet na seriach emitowanych wspólnie z innymi państwami.

Artykuł nie jest poradą inwestycyjną, a jedynie subiektywną opinią autorki.

Rewers monet 2 euro
Awers portugalskiej monety 2 euro z serii "50 rocznica podpisania Traktatów Rzymskich"

Awers portugalskiej monety 2 euro z serii 50 rocznica podpisania Traktatów Rzymskich

Rewers okolicznościowej monety 2 z San Marino poświęconej 500 rocznicy śmierci Pinturicchiego

Awers okolicznościowej monety 2 z San Marino poświęconej 500 rocznicy śmierci Pinturicchiego

Awers okolicznościowej monety litewskiej poświęconej Górze Krzyży

Awers litewskiej okolicznościowej monety 2 euro poświęconej Górze Krzyży

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.