Jeśli chodzi o polskie kopalnie większości osób zapewne przyjdzie najpierw na myśl węgiel, ewentualnie sól. Na naszym terenie jednak przez lata wydobywano wiele innych, cennych surowców. Jednym z nich był krzemień pasiasty.

Czym jest krzemień pasiasty?

Krzemień pasiasty charakteryzuje się wzorkami stworzonymi z ciemniejszych i jaśniejszych części. Dla wielu osób przedstawia on duże walory wizualne dlatego obecnie wykorzystywany jest w jubilerstwie. Nasza polska odmiana w 95% składa się z krzemionki. Krzemionki Opatowskie to kompleks 4 tysięcy kopalni jamowych, niszowych, filarowo-komorowych oraz komorowych. Udało się znaleźć 2 700 szybów połączonych ze sobą podziemnymi chodnikami. Pochodzą z 3900–1600 roku p.n.e. Cały obszar kopalniany to aż 78 hektarów. Dawniej wydobywany krzemień wykorzystywano przede wszystkim do wyrobu siekierek, dłut i innych narzędzi.

Krzemionki Opatowskie i ich odkrywca

Krzemionki Opatowskie są rezerwatem, na którego terenie znajdują się kopalnie krzemienia pasiastego, datowane na czasy neolitu. Obszar ten leży w województwie świętokrzyskim, kilka kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego między miejscowościami Sudół i Magonie. Kopalnie odkrył w 1922 roku urodzony w Ostrowcu Jan Samsonowicz. Był on geologiem, paleontologiem, profesorem uniwersyteckim i członkiem Polskiej Akademii Nauk. Znalazł on stare wyrobiska oraz narzędzia. Pierwsze duże wykopaliska zaczęto prowadzić tam 3 lata później pod okiem Józefa Żurowskiego.

Polski krzemień rozprowadzono na odległości aż do 660 kilometrów był więc produktem pożądanym. Aktualnie trasa dla zwiedzających ma 465 metrów. Kopalnie i okoliczne tereny łącznie z osadą wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz uznaje się je za Polski Zabytek Historyczny.

Jak wyglądają tematyczne monety Krzemionki Opatowskie?

Pierwsza moneta poświęcona Krzemionkom została wyemitowana w 2012 roku. Była to okolicznościowa 2-złotówka ze stopu Nordic Gold i w standardzie obiegowym oraz 20-złotówka kolekcjonerska ze srebra. Monety z 2022 roku wykonane są ze srebra próby Ag 999, awers stempel zwykły, rewers soczewka, wysoki relief, dołączony krzemień pasiasty, oksyda. Nominał to 50 złotych. Średnica 45,00 milimetrów, waga 62,20 gram, nakład do 7 000 egzemplarzy. 

Na awersie nominał 50 złotych, wizerunek orła jako godło Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska oznaczający emitenta i rok emisji 2022. Charakterystyczną cechą jest symbol „Wielkiej Matki”. Jest to znak pochodzący z filaru jednej z kopalni w Krzemionkach. Na rewersie górnik podczas pracy w kopalni i kawałek prawdziwego krzemienia pasiastego. Przy rancie naokoło nazwa tematu „100. rocznica odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”.

Rewers monety 50-złotowej z 2022 roku poświęconej Krzemionkom Opatowskim

Rewers monety 50-złotowej z 2022 roku poświęconej Krzemionkom Opatowskim

Awers monety 50-złotowej z 2022 roku poświęconej Krzemionkom Opatowskim

Awers monety 50-złotowej z 2022 roku poświęconej Krzemionkom Opatowskim

Rewers monety 2-złotowej z 2012 roku poświęconej Krzemionkom Opatowskim

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.