Strefa euro zaczęła funkcjonować w 1999 roku. Jednak przez pierwsze 3 lata funkcjonowały w niej tylko transakcje bezgotówkowe. Był to czas, w którym przygotowywano się do wprowadzenia fizycznych monet i banknotów euro. Stało się to 1 stycznia 2002 roku, a jeszcze przez długi czas (zależne od kraju) wymieniano stare waluty narodowe na euro.

Jakie był pierwsze państwa strefy euro?

Pierwszymi państwami strefy euro od samego początku czyli 1999 roku były należące do Unii Europejskiej Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy. Nie były to jednak wszystkie państwa wspólnoty, nową walutę przyjęło 11 z 15 jej państw. Dwunastym była Grecja 1 stycznia 2001 roku czyli jeśli chodzi o pieniądze fizyczne "załapała się" również na pierwszeństwo. Grecja jest również państwem, które jako pierwsze wyemitowało okolicznościową monetę euro w historii.

Obecnie do strefy należy 16 państw unii europejskiej. W kolejnych latach dołączały do niej: w 2007 roku Słowenia, w 2008 roku Cypr i Malta, w 2009 roku Słowacja. Domyślnie według ustaleń Traktatu z Maastricht, wszystkie państwa członkowskie wspólnoty europejskiej zobowiązane są do dążenia u przyjęciu wspólnej waluty euro. Podstawą do tego jest spełnienie tzw. kryteria konwergencji. Składają się na nią 4 punkty: stabilność cen w państwie kandydującym, pewna sytuacja fiskalna, brak dużych wahań kursu walutowego i odpowiednio niskie i stałe stopy procentowe w odpowiednim czasie. 

Monety euro

Przystępując do Unii Europejskiej nie zawsze jednak trzeba zrzec się państwowej waluty. Świetnym przykładem jest Wielka Brytania, która już członkiem wspólnoty europejskiej nie jest, jednak gdy do niej należała, dalej obowiązywał w niej funt brytyjski. Podobna sytuacja jest z Danią. Ta należy do Unii Europejskiej, jednak obowiązującą w niej walutą jest korona duńska. Możliwe jest to dzięki ustaleniom i kompromisom zawartym między tymi państwami, a wspólnotą przy dołączaniu do niej.

Monety euro występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro. Pomimo tego, że waluta jest jedna, każde państwo strefy ma prawo bicia własnych, charakterystycznych monet. Wyróżniają się tzw. stroną narodową, którą jest rewers i wspólną, która jest identyczna dla wszystkich wersji i którą jest awers. 

Lista państw, które wyemitowały temat 10 lat monet i banknotów euro

Strona wspólna okolicznościowych monet euro

Strona wspólna okolicznościowych monet euro

Strona narodowa monet 10 lat monet i banknotów euro - wersja estońska

Strona narodowa monet 10 lat monet i banknotów euro - wersja estońska

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.