Zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku na terenie Rzeczpospolitej powstawały różne ruchy narodowe. Nie ominęło to również Górnego Śląska, którego mieszkańcy rozpoczęli kolejną walkę – tym razem o odzyskanie swoich terenów od Niemiec. Ogromny wpływ na wyzwolenie miały trzy Powstania Śląskie (w głównej mierze ostatnie) oraz plebiscyt.

Jak przebiegało głosowanie w sprawie przynależności terenów Górnego Śląska?

Do głosowania w plebiscycie dotyczącym losów Górnego Śląska uprawnionych było 1 220 524 osób. Ostatecznie zagłosowało 1 190 846 uprawnionych co daje niesamowitą frekwencję liczącą 98%. Wynik jednak nie przypadł do gustu części społeczeństwa ponieważ na Polskę oddało głos 40,4% osób, a na Niemcy 59,5%. Wpływ na wynik miała niekorzystna dla Polski zmiana systemu głosowania, wykorzystanie emigrantów plebiscytowych, umożliwienie głosowania mieszkańcom terenów proniemieckich, administracyjne wspieranie głosujących za Niemcami (np. urlop na głosowanie czy pieniądze na podróż), represje.

Część głosujących oczywiście na pewno szczerze chciała przyłączenia do Niemiec z różnych względów, jednak wiele osób uznało plebiscyt za zmanipulowany różnymi metodami na korzyść Niemiec. To spowodowało wybuch Trzeciego Powstania Śląskiego, które poskutkowało podpisaniem w Paryżu 20 października 1921 roku dokumentu, w którym Polsce przyznano 1/3 Górnego Śląska. Pomimo, wydawałoby się niezadowalającej powierzchni, była ona bardziej strategiczna – znajdowały się tam huty i ośrodki przemysłu. 15 maja 1922 roku w Genewie zawarto umowę dotyczącą gospodarki i ochrony mniejszości narodowych na spornych terenach między Polską, a Niemcami. Ratyfikowano ją 24 maja 1922 roku.

Monety 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski

Dopiero 20 czerwca 1922 roku Górny Śląsk uległ rzeczywistemu podziałowi. Był to dzień, w którym Wojsko Polskie wkroczyło do Szopienic witane przez wiwatujących na ich cześć mieszkańców i prezydenta Katowic Alfonsa Górnika. 

100 lat po tym wydarzeniu Narodowy Bank Polski planuje emisję tematycznych monet kolekcjonerskich (9 czerwca 2022 roku). Będą wykonane ze srebra próby 925, a ich nominał to 10 złotych. Boki gładkie, waga 14,14 g, a średnica 32 mm. Stempel lustrzany, na awersie nominał 10 zł, kontury Górnego Śląska z widocznym podziałem, orzeł biały jako godło Polski i jej pełna nazwa Rzeczpospolita Polska. Na rewersie brama Królewskiej Huty (obecnego Chorzowa) z powitania Wojska Polskiego i symbolika hutnicza oraz napis: „100. ROCZNICA POWROTU CZĘŚCI GÓRNEGO ŚLĄSKA DO POLSKI”. Planowany nakład to 10 000 egzemplarzy, a projektantką monet jest Dominika Karpińska-Kopiec.

Rewers monety 10-złotowej "100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski"

Rewers monety 10-złotowej "100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski"

Awers monety 10-złotowej "100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski"

Awers monety 10-złotowej "100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski"

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.