Rodło to prostu symbol nawiązujący do rzeki Wisła i orientacyjnego zaznaczenia Krakowa, jako jednego z najważniejszych miejsc polskiej kultury. Stworzyła go Janina Kłopocka aktywistka Związku Polaków w Niemczech, który to zaczął go oficjalnie używać od 3 grudnia 1932 roku i robi to po dziś dzień.

Historia Rodła

Gdy władzę w Niemczech przejął Adolf Hitler w państwie zaczęła królować swastyka, wypierając wiele innych symboli. Przede wszystkim niechciane i zwalczane były te należące do mniejszości. Objęło to również Polaków, którym zakazano używania własnych symboli narodowych. Jak to jednak nasza historia nieraz pokazała, Polacy nie bardzo lubią zakazy zwłaszcza te związane z narodowością. Odpowiedzią na ograniczenia było stworzenie nowego znaku znaku. Janina Kłopocka należąca do Związku Polaków w Niemczech zaprezentowała kilka projektów, które początkowo jednak nie zostały zaakceptowane. W końcu jednak pokazała bardzo prosty projekt, który przypadł polskim działaczom do gustu. Na czerwonym tle ukazana była biała, jakby pochylona litera Z z drobnym elementem w dolnej części. Na pierwszy rzut oka tylko barwy w jakiś sposób nawiązywały do ojczyzny, jednak już po chwili można było zauważyć, że kształt białego elementu przedstawia w symboliczny sposób jakby na mapie Polski rzekę Wisły z oznaczeniem miejsca, gdzie położony jest Kraków.

Opieranie się nie miało na celu duntu dla buntu. Słusznie obawiano się germanizacji i wypierania polskiej kultury. Nie chciano by odeszła ona w zapomnienie. Z biegiem lat symbol był modyfikowany, skracano ramiona rzeki i wręcz zaczął przypominać znienawidzoną swastykę, wbrew intencji twórczyni. Pierwotna była taka, że miał być na tyle mylący, aby niemieccy urzędnicy tak myśleli i go zaakceptowali, jednak żeby na tyle wyraźnie się od tego odcinał, aby było to widoczne. Była to więc jedna z wielu historii, w której Polakom udało przemycać się w sposób niewidoczny dla agresora polskości.

Pochodzenie nazwy Rodła

Zaczęto się również zastanawiać nad nadaniem nazwy znaku. Ostatecznie wybrano propozycję Jana Edmunda Osmańczyka. Było to Rodło. Rodło nawiązuje do słów "Rodzina" (ROdzina) oraz "Godło" (goDŁO). Stworzono "Pieśń Rodła" do słów Edmunda Osmańczyka i muzyki p. Kaczmarek. Doszło nawet do Zaślubin Rodła z Wisłą 5 sierpnia 1934 roku. Obecnie znak Rodła znajduje się w symbolice wielu organizacji polonijnych w Niemczech, np. części Związku Harcerstwa Polskiego. W Polsce Chorągiew Gdańska ZHP od 1984 roku prawie corocznie organizuje bardzo popularny w tym środowisku Rajd Rodło. 

Na rewersie monety w temacie "90. rocznica powstania Znaku Rodła" widać znak Rodła i nazwę tematu. Na awersie znajduje się "5 Prawd Polaka". Były to hasła uchwalone na I Kongresie Polaków, który rozpoczął się 8 marca 1938 roku w Berlinie. Brzmią one następująco:

- Jesteśmy Polakami

- Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

- Polak Polakowi Bratem!

- Co dzień Polak Narodowi służy

- Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!

Nakład do 10 000 egzemplarzy. Każda z monet wykonana w srebrze próby 925 stemplem lustrzanym. Są kwadratami o wymiarach 28,20 x 28,20 mm o masie 14,14 g. Autorem projektu jest Grzegorz Pfeifer.

Rewers srebrnej monety poświęconej Rodłu

Awers srebrnej monety poświęconej Rodłu

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.