Kongres Numizmatyczny to nie lada gratka dla wszystkich pasjonatów niestandardowych pieniędzy. Z okazji tak ważnego wydarzenia, które odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, Narodowy Bank Polski wyemituje srebrne monety.

Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny - historia

Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny organizowany jest pod patronatem Międzynarodowej Rady Numizmatycznej (International Numismatic Council). Pierwsza edycja miała miejsce w Brukseli w dniach 5–8 lipca 1891 roku. Zwykle odbywa się co 6 lat, chociaż historycznie były od tego odstępstwa. Edycja w Polsce będzie już szesnastą odsłoną. Wcześniej wydarzenia odbywały się w takich miastach jak Paryż, Rzym, Nowy Jork, Kopenhaga, Waszyngton, Berno, Londyn, Bruksela, Berlin, Madryt, Glasgow i ostatnio w Taorminie. 

Głównym organizatorem tegorocznej odsłony jest Uniwersytet Warszawski. Współpracują z nim również Polskie Towarzystwo Numizmatyczne przy Muzeach Narodowych w Krakowie i Warszawie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 11-16 września. Kongres służy promocji numizmatyki, nauce, edukacji oraz wymianie doświadczeń przez ekspertów. Jednym z planowanych wydarzeń jest np. sesja dedykowana postaci jednego z pierwszych polskich numizmatyków – Joachimowi Lelewelowi. 

 

Kim był Joachim Lelewel?

Joachim Lelewel urodził się 22 marca 1786 roku w Warszawie. Miał austriackie korzenie – wywodził się z pruskiej szlachty, która została spolonizowana. Nazwisko rodowe von Loelhöffel zostało zmienione na Lelewel. Joachim był profesorem, członkiem Towarzystwa Królewskiego Przyjaciół Nauk w Warszawie, założycielem Tygodnika Wileńskiego, posłem. Prezesował Towarzystwu Patriotycznemu założonego podczas powstania listopadowego. Aktywnie działał na rzecz swojej ojczyzny, był internowany, a później zmuszony emigrować. Tam działał jako członek ugrupowań emigracyjnych. Zajmował się historią, numizmatyką, bibliografią oraz władał aż 12 językami. Zmarł 29 maja 1861 roku w Paryżu

Ta właśnie on został przedstawiony na rewersie srebrnej monety poświęconej tegorocznemu Kongresowi. Na awersie umieszczono jedne z najważniejszych monet w historii Polski: talar za panowania Władysława IV, tymf Jana Kazimierza z 1663 roku, grosz Kazimierza Wielkiego, szóstak Jana III Sobieskiego i denar Princes Polonie z czasów Bolesława Chrobrego. Każda z monet będzie ważyć 93,30 gram, mieć średnicę 50 mm, brzegi gładkie, relief wysoki zwykły, a planowany nakład wynosi 6 000 egzemplarzy. Nominał to 50 złotych. Emisja planowana jest na 6 września 2022 roku.

Srebrne monety kolekcjonerskie mogą być świetnym sposobem na inwestycję. Ich wartość zależy bowiem nie tylko od tego jakie jest na nie popyt ze względu na dostępność, ilość czy historię, ale również przez to, że zrobione są ze szlachetnego kruszcu. Ich wartość nigdy nie spadnie poniżej ceny srebra.

Rewers monety 50-złotowej z okazji XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego

Awers monety 50-złotowej z okazji XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.