Łysa Góra to polski szczyt mający wysokość 594 metrów n.p.m. Leży w paśmie Gór Świętokrzyskich i zaraz po Łysicy, która położona jest na wysokości 614 metrów n.p.m., jest drugim najwyższym wzniesieniem w tych górach. Święty Krzyż to część miasta Nowa Słupia. Na terenie Łysej Góry można znaleźć nie tylko ślady po chrześcijaństwie, ale i po dawnych kultach słowiańskich. Łysa Góra występuje też w legendach jako miejsce sabatów czyli spotkań czarownic. Obecnie w zabudowaniach mieści się klasztor Misjonarzy Oblatów M.N.

Historia Klasztoru Ojców Benedyktynów

Historia klasztornego kompleksu położonego na Łysej Górze nie jest do końca znana. Jego założenie przypisywane jest królowi Bolesławowi Chrobremu, wedle Benedyktynów w 1006 roku. Pewnym jest już jednak, że kolejne budynki takie jak klasztor i kościół w stylu romańskim powstały z fundacji innego polskiego króla Bolesława Krzywoustego w latach 1102-1138. Początkowo kościół był pod wezwaniem Świętej Trójcy.

W 1306 roku Władysław Łokietek ofiarował braciom na Łysej Górze relikwię drzewa Krzyża Świętego. Stąd wzięła się późniejsza nazwa oraz zmiana patronatu nad klasztorem. W XV wieku zakonnicy zostali wsparci finansowo przez Kazimierza Jagiellończyka i na polecenie opata Michała z Lipia kościół w architekturze romańskiej uległ modernizacji. Dodano prezbiterium w stylu gotyckim, zakrystię oraz nową część zachodnią. Z sakiewki sypnął też kardynał Zbigniew Oleśnicki co umożliwiło budowę chóru i nowego ołtarza. Prawdopodobnie z jego inicjatywy sfinansowano też kilka innych elementów. Niestety w 1459 roku część kościoła strawił pożar i nie zachowała się w pierwotnym stylu. Dodano gotyckie krużganki. Niedługo później dobudowano skrzydło szpitalne wraz z apteką.

Moneta poświęcona klasztorowi

Klasztor stał się jednym z najważniejszych punktów religijnych Królestwa Polskiego i niejednokrotnie odwiedzali go władcy. Z czasem był on przebudowany lub dodawano nowe elementy. Obecnie znajdują się tam: Kościół późnobarokowy z II połowy XVIII wieku, Kaplica Oleśnickich z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, ołtarz główny z obrazem autorstwa Franciszka Smuglewicza oraz inne jego obrazy w całej świątyni, płyta nagrobna opata Michała Maliszewskiego, który był również sekretarzem królewskim, stalle, marmurowy portal, zakrystia z zabytkowymi meblami, krużganek, brama i probostwo. Cały kompleks klasztorny wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych. Zalicza się do nich dzwon, klasztor, bramę, kościół i przylegające tereny.

Moneta poświęcona opactwu wydana została w serii "Odkryj Polskę". Na rewersie widnieje grafika przedstawiająca kompleks zabudowań klasztoru pobenedyktyńskiego, a na około półkoliście zapisane: "Klasztor pobenedyktyński" i "Na świętym krzyżu. Na rewersie nominał 5 złotych, symbol orła białego w koronie, oznaczenie państwa emitującego Rzeczpospolita Polska i rok emisji 2022. Stop to miedzionikiel. Planowany nakład wynosi 1 000 000 egzemplarzy każdy o średnicy 24 mm i masie 6,54 g.

Rewers okolicznościowej monety poświęconej zespołowi klasztornemu na Świętym Krzyżu

Awers okolicznościowej monety poświęconej zespołowi klasztornemu na Świętym Krzyżu

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.