Obecnie kolędowanie w Polsce obchodzone jest dalej. Czasem są to inicjatywy parafialne, czasem prywatne. Są regiony gdzie pięknie poprzebierane dzieci chodzą z szopką śpiewając kolędy licząc na drobne pieniądze lub słodycze. Zdarza się również, że do drzwi domów pukają muzykanci z instrumentami.
W 5 grudnia 2001 roku Narodowy Bank Polski wydał dwie monety w temacie "Kolędnicy" w serii "Polski Rok Obrzędowy. Pierwsza o nominale 2 złote wykonana jest ze stopu Nordic Gold stemple zwykłym. Ma średnicę 27 mm, a jej masa to 8,15 g. Nakład wyniósł 600 000 sztuk. Na awersie centralnie godło Rzeczpospolitej Polski orzeł biały w koronie, rozdzielający rok emisji 2001 na dwie części. Powyżej półkoliście zapisana nazwa państwa, poniżej nominał "zł 2 zł". Na rewersie na pierwszym planie widać postać przebraną za tura, za nim kolędników gwiazdą na tle kościoła.
Druga to moneta srebrna próby Ag 925 oksydowana z cyrkonią na rewersie wykonana stemplem zwykłym. Jej średnica to 38,61 mm, a waga 28,28 g. Nakład to 55 000 egzemplarzy. Na awersie kościół, jego bramie godło orzeł biały w koronie, nad nim nazwa emitenta Rzeczpospolita Polska, obok nominał 20 zł. Na dole rok emisji 2001. Na rewersie kolędnicy z szopką i z gwiazdą, którą wyróżnia to, że umieszczono na niej cyrkonię. Po bokach gałęzie a w tle kościół.