9 lutego 2023 roku Narodowy Bank Polski wyemituje srebrne monety próby Ag 999 dedykowane Mikołajowi Kopernikowi. Szacowana wielkość emisji to 7 000 egzemplarzy, każda w cenie emisyjnej 950,00 złotych. Będą miały nominał 50 złotych. Będzie to temat indywidualny, a nie seria. Autorką projektu jest Urszula Walerzak. Brzegi monety gładkie, stempel zwykły, wysoki relief z dodanym bursztynem na awersie i rewersie. Średnica wyniesie 45 mm, a masa 62,20 g.
Charakterystycznym elementem rewersu jest delikatna kompozycja nawiązująca do Układu Słonecznego, na podstawie dzieła "O obrotach sfer niebieskich". Niecodziennym elementem jest też dodanie bursztynu. W górnej części półkoliście zapisana nazwa emitenta Rzeczpospolita Polska i rok emisji 2023. Środkowo ku prawej godło Polski orzeł biały w koronie oraz oznaczenie nominału 50 zł.
Na rewersie również wyróżnia się bursztyn, który umieszczono tak by prezentował się jako tarcza słońca, a naokoło niej dodano promienie. W górnej części nazwa tematu "MIKOŁAJ KOPERNIK". Głównym elementem rewersu jest postać Mikołaja Kopernika na podstawie jego pomnika (autorstwa duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena) znajdującego się w Warszawie. Co ciekawe kopię tego pomnika można znaleźć w Chicago w Stanach Zjednoczonych przed budynkiem Adler Planetarium.
Mikołaj Kopernik pojawiał się już w polskiej numizmatyce. Jednym z przykładów jest kolekcjonerska moneta 1974 roku. Ma ona nominał 100 złotych, wykonana jest również ze srebra jednak próby 625. Jej średnica to 32 mm, a masa wynosi 16,5 g. Można ją jeszcze kupić. To świetna sposób, aby w kolekcji mieć i nowo wyemitowaną tegoroczną i monetę kolekcjonerską z czasów PRL w tym samym temacie.