Ogień i jego oddział byli częścią podziemia antykomunistycznego i przeciwnikami reżimu komunistycznego, który przejął władzę po II wojnie światowej w Polsce. Jego działalność partyzancka miała charakter zbrojny i był zaangażowany w różnego rodzaju akcje przeciwko władzom komunistycznym. W tym ataki na posterunki milicji i inne instytucje państwowe. Józef Kuraś „Ogień” był postacią kontrowersyjną i jego działalność była przedmiotem wielu dyskusji w Polsce. Zdaniem niektórych był bohaterem walczącym o niepodległość Polski, a dla innych terrorystą działającym przeciwko legalnemu rządowi. Mimo kontrowersji wokół postaci "Ognia", jest on do dziś pamiętany jako symbol oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce w pierwszych powojennych latach.

Kim był Józef Kuraś „Ogień”?

Józef Kuraś urodził się 10 lutego 1912 roku w miejscowości Podwilcze na terenie Polski. Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej, prowadząc działalność przeciwko okupantom niemieckim. Po zakończeniu wojny Kuraś kontynuował swoją działalność jako partyzant, tym razem kierując swoim oddziałem, który składał się głównie z byłych żołnierzy AK. Jego oddział działał w latach 1945-1947, uczestnicząc w walkach z komunistycznymi władzami Polski Ludowej.

Żołnierze Wyklęci budzą wiele emocji i dyskusji ze względu na to co robili, jak zostali zapamiętani i jak są oceniani w różnych sytuacjach społecznych i politycznych. Niektórzy zarzucają Żołnierzom Wyklętym, że popełniali akty przemocy i ich ofiarami niejednokrotnie padali cywile. Pojawiają się też głosy, że niektórzy z nich współpracowali z organizacjami nacjonalistycznymi, które miały skrajne i radykalne poglądy. To może budzić niepewność co do ich celów i idei. Historycy mają różne poglądy i wyjaśnienia na temat Żołnierzy Wyklętych, co może prowadzić do różnic w ocenie ich znaczenia i działań.

Ogień, ze względu na swoje działania antykomunistyczne, był postacią kontrowersyjną i władze komunistyczne przedstawiały go jako bandytę i przestępcę. Jednak w późniejszych latach jego postać stała się obiektem romantyzacji i postrzegana była przez niektórych jako bohater walczący o wolność Polski.

Jak zmarł Józef Kuraś?

W sierpniu 1947 roku Kuraś został schwytany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i osadzony w więzieniu. 3 września 1947 roku doszło do jego niejasnej śmierci w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Oficjalnie podano, że popełnił samobójstwo jednak okoliczności jego śmierci wciąż budzą kontrowersje i spekulacje.

Przypuszczalnie w trakcie próby aresztowania, Józef Kuraś "Ogień" został zastrzelony przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jego śmierć przyczyniła się do nasilenia walk partyzanckich w rejonie Górnego Śląska, ale ostatecznie oddziały partyzanckie zostały rozbite przez siły bezpieczeństwa.

Mimo kontrowersji wokół jego postaci, Józef Kuraś "Ogień" pozostaje postacią ważną dla polskiej historii powojennej i symbolizuje opór przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce po II wojnie światowej.

Moneta kolekcjonerska Józef Kuraś Ogień – Jak wygląda?

Moneta dedykowana postaci Józefa Kurasia wydana została w polskiej serii tematycznej "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni". Na awersie każdej monety znajduje się centralnie umieszczony orzeł biały w koronie, otoczony kratami więziennymi nawiązującymi do losów bohaterów serii „Żołnierze niezłomni”. Poniżej orła widnieje oznaczenie nominału monety - 10 złotych oraz rok emisji 2023. Nad orłem wyraźnie widoczna jest nazwa emitenta - Rzeczpospolita Polska.

Na rewersie monety ukazana jest postać Józefa Kurasia "Ognia", jednego z wyjątkowych żołnierzy niezłomnych. Nad jego wizerunkiem umieszczono jego imię, nazwisko i pseudonim "Ogień", a poniżej napis "Zachowali się jak trzeba", który podkreśla postępowanie w obliczu trudnych warunków. Obok postaci Józefa Kurasia widnieje szarfa w barwach biało-czerwonych z odznaką Powstania Warszawskiego, wykonana metodą tampondruku. Dodatkowo, pod postacią umieszczono lata życia Kurasia: 1916-1947. Monety tej serii zostały wybite w jednym wariancie ze srebra próby Ag 925 i ze stemplem lustrzanym, co podkreśla ich wyjątkowy charakter.

Autorem projektu tej wyjątkowej emisji srebrnych monet kolekcjonerskich jest Dobrochna Surajewska. Monety mają średnicę wynoszącą 32,00 mm i wagę 14,14 g. Nakład monet srebrnych z serii został ograniczony do 10 000 egzemplarzy, co czyni ją szczególnie cenną dla kolekcjonerów. Data emisji tych unikatowych monet to 15 marca 2023 roku, co stanowi okazję do upamiętnienia bohaterskich działań żołnierzy niezłomnych i ich skomplikowanej walki o wolność Polski.

Rewers srebrnej monety poświęconej Józefowi Kurasiowi pseudonim "Ogień"

Rewers srebrnej monety poświęconej Józefowi Kurasiowi pseudonim "Ogień"

Rewers srebrnej monety poświęconej Ignacemu Paderewskiemu

Awers srebrnej monety poświęconej Józefowi Kurasiowi pseudonim "Ogień"

Zdjęcie Józefa Kurasia pseudonim "Ogień"

Zdjęcie Józefa Kurasia pseudonim "Ogień"

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.