Chorwacja oficjalnie stała się członkiem Unii Europejskiej 1 lipca 2013 roku. Jej droga do pełnoprawnego członkostwa rozpoczęła się jednak już kilkadziesiąt lat wcześniej. Proces integracji Chorwacji z Unią Europejską był długi i wymagał spełnienia szeregu warunków oraz reform państwa na różnych płaszczyznach. Sam proces negocjacji w sprawie członkostwa rozpoczął się w październiku 2005 roku, a 9 grudnia 2011 roku kraj podpisał traktat akcesyjny z UE.
Chorwacja musiała przejść przez szereg reform, które obejmowały politykę, gospodarkę, system sądowniczy, walkę z korupcją, ochronę praw mniejszości oraz zgodność z unijnym dorobkiem prawnym (tzw. aktem prawnym Unii Europejskiej). Proces ten nie był łatwy z uwagi na liczne wyzwania, z którymi Chorwacja się zmagała. Było to m.in. konieczność dostosowania struktur administracyjnych, zwiększenie konkurencyjności gospodarki oraz reformy sądownictwa i walka z korupcją.
W dniu 22 stycznia 2012 roku odbyło się referendum w Chorwacji, gdzie 66% głosujących poparło członkostwo w UE. To wyraźnie pokazało poparcie społeczne dla integracji z Unią Europejską. Po pomyślnym przejściu przez proces ratyfikacyjny w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Chorwacja stała się 28. państwem członkowskim UE w lipcu 2013 roku, co było ważnym krokiem w jej historii zarówno politycznej, jak i gospodarczej. To również oznaczało pełne zaangażowanie w unijne wartości i standardy oraz uczestnictwo w unijnej polityce i procesach decyzyjnych.
Chorwacja oficjalnie przyjęła euro jako swoją walutę 1 stycznia 2023 roku. Dzień ten stał się zatem znaczącym momentem dla Chorwacji, gdy oficjalnie przeszła na jedną z najważniejszych walut w Europie, co miało wpływ nie tylko na obszar gospodarczy, ale także na codzienne życie obywateli oraz relacje handlowe i ekonomiczne z innymi krajami w strefie euro.