II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 roku. Oficjalnie za jej rozpoczęcie uznaje się atak na Westerplatte w Gdańsku przez Niemców, jednak nie należy zapominać o starciach z agresorem na moście w Tczewie, ataku na Wieluń czy ostrzał na Górnym Śląsku (prawdopodobnie to właśnie tam zaatakowano najszybciej).

Powstanie niemieckiego obozu dla polskich dzieci

Do niemieckiego ataku doszło w porozumieniu z ZSRR. W niedługim czasie i i Armia Czerwona zaczęła szturm na Polskę, tym samym łamiąc postanowienia podpisanego w 1932 roku paktu o nieagresji. Kraj nie zdążył dobrze otrząsnąć się po bólach I wojny światowej, nacieszyć odzyskaną niepodległością, a tu podjęto ponowne próby aby ją stłamsić. Po wojnie jednym z najbardziej zapamiętanych i przerażających elementów, które przyniosły ogrom cierpień były getta i obozy koncentracyjne. Chociaż tragedię przeżywali wszyscy w okupowanym kraju. Nikt nie był bezpieczny i nie mógł mieć pewności czy jego dom nie zostanie zagrabiony, a on torturowany czy zamordowany. Ofiarami byli wszyscy. Nie oszczędzano też dzieci. 

1 grudnia 1942 roku w Łodzi Niemcy utworzyli getto dla polskich dzieci w wieku od dwóch do szesnastu lat. Sprowadzano je z placówek opiekuńczych, były to dzieci osób aresztowanych i zesłanych do obozów koncentracyjnych lub podejrzewane czy skazane za działania przeciwko agresorowi. Zmuszano je do katorżniczej pracy w okropnych warunkach, znęcano się nad nimi i głodzono. Do ich zadań należało szycie, wyplatanie i drobne naprawy. Wiele z nich umierało ze względu na panujące epidemie tyfusu, głodu i wycieńczenia, a także innych chorób niż tyfus. Nie wiadomo dokładnie ile dzieci przeszło przez obóz. Prawdopodobnie około 5 tysięcy do 1945 roku kiedy to nadeszło gorzkie bardzo szybko - "wyzwolenie". Obóz przetrwało około 900 dzieci.

Moneta ku pamięci ofiar

Nic nie wróci życia i nie zmaże traum związanych z przeżyciami takimi jak te w niemieckim obozie dla polskich dzieci w Łodzi. Należy jednak pamiętać o historii przede wszystkim po to by się nigdy nie powtórzyła. Jednym z takich sposobów są kolekcjonerskie monety poświęcone historii ofiar, aby nie odeszły one w zapomnienie.

8 grudnia 2022 roku Narodowy Bank Polski wyemitował kolekcjonerskie monety poświęcone pamięci dzieciom z niemieckiego obozu w Łodzi. Monety są wykonane ze srebra próby Ag 925 stemplem lustrzanym, mają masę 14,14 g i średnicę 23 mm. Planowany nakład do 9 000 sztuk. Na rewersie widnieją lata 1942 i 1945 jako początek i koniec obozu, nazwa tematu "Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi", a w centralnej części twarz dziecka wyglądająca zza parkanu. Na awersie po środku godło Rzeczypospolitej Polskiej orzeł biały w koronie, jej oznaczenie jako emitenta, rok emisji 2022 i nominał 10 zł.

Rewers srebrnej monety poświęconej dzieciom z niemieckiego obozu w Łodzi

Awers srebrnej monety poświęconej dzieciom z niemieckiego obozu w Łodzi

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.