Inauguracja serii polskich monet okolicznościowych „Zamki i pałace w Polsce” miała miejsce 28.06.1993 roku. W jej ramach wyemitowano 7 różnych tematów. Dotyczyły pięknych i jednych z najbardziej istotnych budowli tego typu w naszym kraju. Z czasem seria była kontynuowana, ale pod różnymi nazwami. Były to seria Zabytki Kultury Materialnej w Polsce oraz seria Zabytki Rzeczypospolitej.

Zamek w Łańcucie

Pierwszym tematem z serii Zamki i Pałace w Polsce przedstawionej w tytule był zamek w Łańcucie. To rezydencja arystokratów, na której miejscu pierwotne zabudowania powstały prawdopodobnie w drugiej połowie XVI wieku na życzenie rodu Pileckich. W 1610 roku rozbudowano go na polecenie rodziny Stadnickich i zabudowania przybrały kształt podkowy. W latach 1629–1641 wedle projektu Macieja Trapoli posiadłość przybrała nowe kształty. Otoczono ją fortyfikacjami i nabrała charakteru obronnego. Właścicielem obiektu był w tym czasie wojewoda Stanisław Lubomirski. Wprowadzone zmiany pozwoliły na obronę rezydencji przed Szwedami w 1655 roku i Siedmiogrodzian w 1657 roku. Ponad sto lat później w 1745 roku posiadłość przejął marszałek wielki koronny - również Stanisław Lubomirski. Po jego śmierci we władanie weszła jego żona Izabela (z domu Czartoryska). To ona była odpowiedzialna za zmianę terenów obronnych w ogrody. 

Posiadłość nie ucierpiała podczas II wojny światowej. Podczas PRL zmieniono ją w muzeum i ośrodek sztuk, który w zmienianych formach działa do dziś. Zamek w Łańcucie to magnacka rezydencja wyróżniająca się bogactwem zachowanych zbiorów i wspaniałymi ogrodami w stylu angielskiego parku krajobrazowego. Sam wygląd obecnych budowli nawiązuje do neobaroku. Zamek został Pomnikiem Historii Polski 1 września 2005 roku. W temacie łańcuckiej rezydencji wyemitowano 2 rodzaje monet. Srebrne próby 999 o nominale 300 000 zł i z miedzioniklu o nominale 20 000 zł. Emisja nastąpiła 28 czerwca 1993 roku, a wycofano je z obiegu w związku z denominacją złotego w 1995 roku.

Pałac Królewski w Łazienkach

Drugą monetą w omawianej serii był temat dotyczący Pałacu Królewskiego w Łazienkach. Wydano srebrne monety próby 999 o nominale 20 złotych i o nominale 2 złotych z miedzioniklu. Ich emisja nastąpiła 20 września 1995 roku. Pałac Królewski w Łazienkach to oryginalna budowla usytuowana na sztucznej wyspie w Warszawie. Zbudowany dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Pierwotnie w stylu barokowym z czasem przebudowany na styl klasycystyczny. Kompleks ucierpiał podczas II wojny światowej i odbudowywany był w latach 1945–1960.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Trzecim tematem był Zamek w Lidzbarku Warmińskim. Ponownie wyemitowano monety o nominałach 2 złote i 20 złotych. Początek lidzbarskiej rezydencji to lata 1350-1401. Powstawała na terenach małego, pruskiego grodu Lecbarg. Jednocześnie budowano też przedzamcze. Całość otoczono murami obronnymi. Po ustaleniach z II pokoju toruńskiego Warmia została przyłączona do Polski, a w posiadłości zaczęli przebywać wybitni Polacy i stała się ona ośrodkiem kultury i nauki. Z czasem traciła swój charakter obronny nabierając charakteru kulturalnego. Stała się również rezydencją biskupów warmińskich. Od 2018 roku to Pomnik Historii Polski zachwycający swoim gotyckim stylem.

Seria Zamki i pałace w Polsce. Temat Pałac Królewski w Łazienkach  Rewers monety o nominale 2 złotych

Seria Zamki i pałace w Polsce. Temat Pałac Królewski w Łazienkach

Rewers monety o nominale 2 złotych

Seria Zamki i pałace w Polsce. Temat Zamek w Lidzbarku Warmińskim  Rewers monety o nominale 2 złotych

Seria Zamki i pałace w Polsce. Temat Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Rewers monety o nominale 2 złotych

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.