Seria monet kolekcjonerskich "Wielcy Polscy Ekonomiści" miała premierę w 2017 roku kiedy to przedstawiono srerrną monetę z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Do końca 2022 roku kolekcję udało się rozszerzyć aż do 16 tematów dedykowanych 16 wspaniałym ekonomistom.

Władysław Zawadzki

Władysław Zawadzki urodził się 8 września 1885 roku w Wilnie. Wykształcenie zdobywał w Moskwie oraz w Paryżu. Od 1917 roku został nauczycielem akademickim w dziedzinie ekonomii na Politechnice Warszawskiej, a rok później również w Wyższej Szkole Handlowej. Już w 1919 roku mianowano go profesorem nadzwyczajnym na PW. W tym samym roku wrócił do miasta swojego urodzenia czyli Wilna gdzie wykładał na Uniwersytecie Stefana Batorego. Był nie tylko wybitny w dziedzinie ekonomii, ale również zajął się sferą polityczną w celu ochrony ojczyzny. Pierwotnie sympatyzował z PPS, by później przejść na bardziej prawicową stronę. Ostatecznie jego poglądy uznawane były za liberalne. Był nawet ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej, prezesem Związku Niepodległości. Jego działania zaprowadziły go na stanowiska wiceministra skarbu, następnie ministra bez teki i w końcu ministra skarbu. Był następcą Jana Piłsudskiego i poprzedzał na tym stanowisku Eugeniusza Kwiatkowskiego. Publikował wiele prac naukowych i politycznych. Działania te nie przeszkodziły mu w dalszej profesurze. Zmarł 8 marca 1938 roku. Zasłynął włączaniem narzędzi matematycznych do ekonomii skarbu państwa, stawiał się po stronie teorii równowagi ogólnej.

Na rewersie monety dedykowanej Władysławowi Zawadzkiemu przedstawiono jego wizerunek, datę narodzin i śmierci i cytat z jednego z jego najbardziej znanych dzieł "Teorii produkcji". Brzmi on: "Dążenie do kolektywizmu przez zaciętą walkę klas, to jest postawienie na kartę całego kulturalnego i gospodarczego dorobku społeczeństwa". Na awersie godło Rzeczpospolitej Polski, rok emisji 2022, nominał 10 zł, na tle kwadratów i wykresów. Planowany nakład wynosi do 10 000 sztuk. Każda z monet w srebrze próby Ag 925 o średnicy 32 mm i masie 14,14 grama o bokach gładkich, wybite stemplem lustrzanym.

Michał Kalecki

Michał Kalecki urodził się 22 czerwca 1899 roku w Łodzi. Szkołę podstawową ukończył w mieście urodzenia, a następnie w 1917 roku dostał się na Politechnikę Warszawską na wydział mechaniczny. Lata 1919-1921 spędził w Wojsku Polskim. Następnie podjął edukację na Politechnice Gdańskiej, jednak nie udało mu się ukończyć jej z żadnym tytułem. Podjął pracę w Instytucie Badań Koniunktur Gospodarczych i Cen w Warszawie jako referent gdzie spędził 7 lat współpracując minimum z Edwardem Lipińskim. W 1936 roku udało wyjechać mu się do Anglii gdzie przez 2 lata pracował na London School of Economics, co doprowadziło go na stanowisko asystenta na Uniwersytecie Cambridge. Od 1939 roku był asystentem na Oxfordzie. Po zakończeniu II wojny światowej przez krótki czas pracował w Montrealu, by wrócić do ojczyzny. Tu został urzędnikiem w Ministerstwie Finansów i stał się doradcą w Centralnym Urzędzie Planowania. Działał w sekcji ekonomicznej ONZ, a także jako ekspert różnych państw w tej dziedzinie np. Kuby, Meksyku, Indii i Izraela. W kraju przez lata działał w wielu podmiotach związanych z finansami i ekonomią, a także był wykładowcą na uczelniach. Został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przeszedł na wcześniejszą emeryturę ze względu na antysemickie nastroje. Zmarł 17 kwietnia 1970 roku w Warszawie.

Na rewersie monety poświęconej Kaleckiemu widnieje jego postać imię i nazwisko, data urodzenia i śmierci oraz nazwy najważniejszych publikacji. Na awersie nominał 10 zł, rok emisji 2022, nazwa państwa Rzeczpospolita Polska i jego godło orzeł biały w koronie. Przedstawiono również cytat z pisma jego autorstwa "Kapitalizm. Koniunktura i zatrudnienie.". Brzmi on: "Rządowe wydatki na inwestycje publiczne i subsydiowanie masowej konsumpcji, finansowanie czy to z "deficytu" czy przez wzrost podatku dochodowego, są zawsze stanie zapełnić pełne zatrudnienie". Wszystko to na tle wykresów. Nakład i parametry monet dedykowanych Michałowi Kaleckiemu są identyczne jak w przypadku tej poświęconej Władysławowi Zawadzkiemu.

Rewers srebrnej monety poświęconej Władysławowi Zawadzkiemu

Rewers srebrnej monety poświęconej Michałowi Kaleckiem

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.